Prematüre retinopatide tedavi sonuçlarımız
Our treatment results on retinopathy of prematurity
- Tez No: 365291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞEYHMUS ARI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dicle Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
AMAÇ: Ocak 2010 ile Aralık 2011 tarihleri arasında Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Göz Hastalıkları Kliniği'nde tedavi edilen prematüre retinopatili bebeklerde uyguladığımız argon lazer fotokoagulasyon (LFK), intravitreal bevacizumab enjeksiyonu (İVB) ve kombine (LFK+İVB) tedavilerin etkinliklerini araştırmak ve sonuçlarını karşılaştırmak. GEREÇ VE YÖNTEM: Kliniğimizde tedavi uygulanan 76 prematüre infant retrospektif olarak incelendi. Hastaların doğum ağırlığı, doğum haftası, cinsiyeti, oksijen tedavi süresi, çoğul gebelik öyküsü, sistemik ek hastalıkları, prematüre retinopati evresi, uygulanan tedaviler ve sonuçları incelendi. Prematüre infantlar; birinci grupta LFK tedavisi uygulanan hastalar, ikinci grupta İVB tedavisi uygulanan hastalar, üçüncü grupta kombine tedavi uygulanan hastalar olarak gruplandırıldı. Gruplar; doğum ağırlığı, gestasyonel yaş, ön segment bulguları, arka segment bulguları, prematüre retinopati evresi, hastalık zonu, plus hastalık varlığı açısından karşılaştırıldı. Üç gruptaki tedavi sonuçları ve komplikasyonlar değerlendirilerek karşılaştırmalı analiz yapıldı. BULGULAR: Hastaların ortalama doğum haftası 27,8 ±2,3 hafta ve ortalama doğum ağırlığı 1112,5 ± 272,9 gram idi. Aldıkları oksijen tedavi süresi ortalama 38,2 ± 20,6 gündü. 76 hastanın 24' ünde çoğul gebelik, 30'unda geçirilmiş sistemik hastalık öyküsü mevcuttu. Prematüre 76 bebeğin 150 gözüne tedavi uygulandı. Ortalama doğum ağırlığı; LFK uygulanan bebeklerde 1081,60±266,94 gram, İVB uygulanan bebeklerde 1189,55±263,77 gram ve kombine tedavi uygulanan bebeklerde 1078,57±332,13 gramdı. Ortalama doğum haftası; LFK uygulanan bebeklerde 27,57 ± 2,47 hafta, İVB uygulanan bebeklerde 28,73 ± 1,75 hafta ve kombine tedavi uygulanan bebeklerde 26,86 ±2,26 hafta idi. Gruplar arasında doğum ağırlığı ve haftası açısından fark yoktu. LFK uygulanan 95 gözün 2'si evre 1 (%2 ), 18'si evre 2 (%19), 60'ı evre 3 (%63), 15'i AP-ROP (%16) 'tu. İVB tedavisi uygulanan 44 gözün 4'ü evre 1 (%5), 12'si evre 2 (%34) , 5'i evre 3 (%9), 23'ü AP-ROP (%52 )'tu. Kombine tedavi uygulanan 11 gözün 7'si evre 3 (%64), 4'ü AP-ROP (%36)'tu. Bütün hastalarda plus hastalığı mevcuttu. Ön segment muayenesinde; LFK uygulanan 16 gözde, İVB uygulanan 7 gözde, kombine tedavi uygulanan 7 gözde, iriste veya lenste neovaskülarizasyon mevcuttu. LFK uygulanan 5 gözde, İVB uygulanan 3 gözde, kombine tedavi uygulanan 1 gözde ise vitreus hemorajisi mevcuttu. LFK uygulanan 95 gözün 90'nında (%94,7) PR' de regresyon, 5'inde (%5,3) hastalıkta progresyon görüldü. İVB monoterapisi uygulanan 44 gözün tamamında regresyon görüldü. Kombine tedavi uygulanan 11 gözün 9'unda (%82) prematüre retinopatide regresyon, 2'sinde (%18) progresyon görüldü. SONUÇ: Prematüre retinopatide uygulanan, LFK ve İVB enjeksiyonu tedavileri ile etkili sonuçlar alındığı görüldü. Bazı hastalarda, tedaviye rağmen hastalıkta progresyon gelişmesi nedeniyle uygulanan kombine tedavi ile faydalı sonuçlar elde edildi. Çalışmamızda İVB enjeksiyonunun monoterapi ya da LFK ile kombine tedavi olarak kullanılmasının etkili ve ümit vaat edici olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
PURPOSE: To investigate and compare the results of treatment effectivess of argon laser photocoagulation (LFK), intravitreal injection of bevacizumab (IVB) and combined (LFK + IVB) applied on the treatment of retinopathy of prematurity infants at at Dicle University Faculty of Medicine, Department of Ophthalmology between January 2010 and December 2011. MATERIALS AND METHODS: We retrospectively investigated 76 premature infants who treated at the clinic. Patients' birth weight, gestational age at delivery, sex, duration of oxygen therapy, a history of multiple pregnancy, additional systemic diseases, phase of retinopathy of prematurity, treatment and outcome were investigated. Premature infants assembled into groups: LFK-treated patients in the first group, IVB-treated patients in the second group and patients treated with combination therapy in the third group. Groups are compared in terms of birth weight, gestational age, the findings of the anterior segment, posterior segment findings, phase of retinopathy of prematurity, illness zone and the presence of plus disease. The results of treatment and complications in three groups were evaluated with comparative analysis. FINDINGS: The mean gestational age at delivery was 27,8 ± 2,3 weeks and the mean birth weight was 1112,5 ± 272,9 grams. The mean duration of the oxygen therapy was 38,2 ± 20,6 days. Out of 76 patients, 24 patients had multiple pregnancy and 30 patients had a a history of previous systemic diseases. 150 eyes of 76 premature infants treated. The mean birth weight of the infants applied LFK was 1081,60 ± 266,94 grams, IVB was 1189,55 ± 263,77 and the combined treatment 1078,57 ± 332,13 was grams. Average gestational age at delivery appied LFK was 27.57 ± 2.47, IVB was 28.73 ± 1.75 and combination therapy was 26.86 ± 2.26 weeks. There was no difference between the groups in terms of birth weight and birth week. LFK applied respectively to 95 eye and 2 (%2) was in stage 1, 18 (%19) was in stage 2, 60 (%63) was in stage 3 and 15 (%16) was in AP-ROP. IVB applied respectively to 44 eye and 4 (%5) was in stage 1, 12 (%34) was in stage 2, 5 (%9) was in stage in 3 and 23 (%52) was in AP-ROP. Combined therapy applied respectively to 11 eyes and 7 (%64) was in stage 3 and 4 (36) was in AP-ROP. Plus disease was present in all patients. In anterior segment examination 16 eyes that applied LFK, 7 eyes that applied IVB and 7 eyes that applied the combined theraphy applied had iris, or the lens neovascularization. The vitreous hemorrhage was present in 5 eyes that LFK applied, 3 eyes that IVB applied and 1 eye that the combined therapy. Out of 95 eyes that applied LFK, 90 (%94,7) eye showed regression and 5 (%5,3) showed disease progression. Regression was observed in all 44 eyes that applied IVB as monotherapy. Out of 11 eyes that applied combined therapy, in 9 (%82) the retinopathy of prematurity regression and in 2 (%18) the progression seen. CONCLUSION: In retinopathy of prematurity, effective results have been obtained by applying LFK and IVB injection treatments. Due to treatment in some patients, disease progression development seen afterwards by applying combined treatment useful results obtained. In our study, the IVB injection for use as monotherapy or combination therapy with LFK is seen to be effective and promising.