Tanzimat döneminde Türk aile yapısı.
  1. Tez No: 36532
  2. Yazar: BANU YETİM
  3. Danışmanlar: DOÇ. CAHİT YALÇIN BİLİM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Sociology, History
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yeniçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET Anne, baba ve çocuklardan oluşan aile toplumun en küçük birimidir. Aile çeşitli dönemlerde farklı gelişmeler göstermiştir. Tarih öncesi çağlarda anaerkil aile yapısı görülmekteydi. Eski Türklerde aile ise baba egemenliğine dayanan ataerkil bk karakterdeydi. Kadın toplum yaşamında oldukça saygın bir konuma sahipti. Türklerin İslamiyeti kabul etmesiyle birlikte kadın toplumsal yaşamdan soyutlanmıştı. Çünkü İslamiyet kadınlara erkeklerle konuşmasını kısıtlamış, ticaretle uğraşmasın ve örtünmesini istemiştir. Kapalı bir aile yapısına sahip Tanzimat öncesi Osmanlı toplumunda kadının statüsü devlet düzeninin dayanan şer'i yasalar çerçevesinde belirlenmiştir. Kırsal alanda kadın erkeği ile birlikte tarlada çalışarak, aile bütçesine katkıda bulunuyordu. Kentlerde ise kadınlar üretimden koparak, ev işleriyle uğraşıyorlardı. Tanzimat Döneminde devletin temel kurumlarında reformlar yapılmıştır. Sosyal alanda modernleşme süreciyle birlikte kadın toplum yaşamına girmeye başlamıştır. İvÇıkarılan fermanlarla reşit kız çocuğunun kendi isteği ile evlenmesi ve başlık gibi ağırlıkların kaldırılması istenmişti. 1858 Arazi Kanunnamesine toprak kadın ve erkeğe eşit ve ücretsiz olarak geçebilecekti. Osmanlı Devleti 1856 Paris Antlaşmasına dayanarak köle ticaretinin yasaklanacağını ve esir pazarlarının da kaldırılacağını belirtmişti. Tanzimat Döneminde açılan okullara giden kadınlar meslek sahibi olmuşlardır. Bu olay Türk kadının kültür düzeyinin yükselmesine neden olmuş, aileyi olumlu etkilemiştir. Ev, konak yaşayışında sofra kültüründe, kadın giysileriyle Avrupa örnek almaya başlanmıştır. Dönemin gazete ve dergilerinde aile üzerine durularak, Türk kadınının bilinçli bir insan olması istenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY A family which consist a mother, father and chindren are the smallest unit of the society. The family had showed, different developments in various kinds of terms. There was matriarchal family structure in prehistoric period. However a family of oid Turks which was unmaîriarchaî character had been depending a father sovereignty. Woman had been possed rather an honorable position in society fife. When Turks admitted Islam» women were left out from the society life. Because islam prohibited women to speak with men» wanted them not commerce and veiied. in Ottoman society, before Tanzimat term it had been possessored to closed family structure so that status of women had been determined to state order supported frame of reilqious laws (Islam reiiqious laws). In countryside, woman and husband were working together Iried to help the budget of the family. As for city, women were left out from the production and had been strived to house work. In Tanzimat tenms, basic foundings of the satate were done for reforms.When socia Larea was modernized, woman began entering to society life.imperial edici had been taken out then daughters who have come of age, had been wanted to be married herseif and lifted money paid by the bfcdeçfoam to the bride's family. After land laws had been Sifted In 1858, land acquierd equai and free for the woman and mars. Paris Pact had been signatured by The State of Tho Ottoman Empire in 1858. So it had been prohibited slave fades and slave markets were closed. By the time schools opened in Tanzimat term, women had been done professional people who knew trade. After that event, Turkish women had rised their culture level and a family had effected to positive. Europe had been taken as the model, so homeiife, table culture, women's clothes had been changed. The mewspapers and magazines of term had been effected on the family and so Turkish women had been wanted to be coscious people. m