Üniversite-kent kültürel iletişiminde halkla ilişkilerin işlevi, bir model olarak Eskişehir-Anadolu Üniversitesi örneği
- Tez No: 36533
- Danışmanlar: DOÇ.DR. HALUK GÜRGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halkla İlişkiler, Sosyoloji, Public Relations, Sociology
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
ÖZET Bir ülkenin eğitim ve öğretim sistemini oluşturan üniversitelerin içinde bulunduğu (Kentin yaşama düzeyini yükseltici ve kamuoyunu aydınlatıcı bilim, kültür ve sanatsal faaliyetlerini toplumla uzlaş tıracak,kurumun başarısını etkileyecek çevrelerle iletişimi,anlayışı,kabulü ve işbirliğini sağlayacak ve sürdürecek halkla ilişkiler bölümlerine ih tiyaçları vardır. Üniversite-kent kültürel iletişiminde halkla ilişkilerden ne ölçüde yararlanıldığını ortaya koymak amacıyla yapılan bu çalışmada; Birinci bölümde toplum,kent,üniversite ve kültürel iletişim kavram ları tanımlanarak,tanıma ve tanıtma faaliyetleri ile halkla ilişkilerin üniversite örgütlerinde ki yeri ile etkinlikleri anlatılmaya çalışılmıştır. îkinci ve Üçüncü bölümlerde;Eskişehir Kent'i ve Anadolu Üniversitesinin kültürel yapısı ile bu bağlamda kültürel iletişimlerinin bo yutları bir anket uygulaması ile incelenmeye çalışılmıştır. Dördüncü ve son bölümde ise Üniversite-Kent kültürel iletişiminde halkla ilişkiler işlevinin gerekliliği ortaya konulmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY/ABSTRACT Universities which form the educational and instructional system of a country are in need of public relations departments that will reconcile the commu nity with the scientific, cultural and artistic activities that will raise the living standard of the cities in which they are located in and enlighten the public opinion and that will provide communication, understanding, acceptance and cooperation with circles influential on the success of the universities. The following objectives have been tried to be accomplished in this study carried out to demonstrate to what extent public relations are being utilized in the cultural communication between the university and the city. In the first section, the concepts of community, city, university and cultu ral communication have been defined and the place of acknowledgement and pub licity activities along with the public relations in the university organizations have been described. In the second and third sections,the cultural structure of Eskişehir and the Anadolu University and the dimensions of their cultural relationships within this context have been studied with the use of a questionnaire. In the fourth and the final sections,the necessity of the function of public relations in the cultural communication between the university and the city has been brought up.