Gelir üzerinden alınan vergilerin iyileştirilmesi
  1. Tez No: 36534
  2. Yazar: MESUDE AKAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FETHİ HEPER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Bir vergi sisteminin tabi olduğu sosyal, ekonomik, siyasal ve hukuk sal faktörlerin, zaman içerisinde gösterdikleri değişim ve gelişimin bo yutları gibi, toplumsal beklentiler ve devlet politikasındaki amaçlar ve ön- celiklerdeki değişiklikler de vergi sistemlerini doğrudan etkilemekte ve sistemde değişikleri kaçınılmaz kılmaktadır. Bu ve benzeri nedenlerle, günümüzde hemen her ülkenin gündemin de devamlı yer işgal eden vergi reformu tartışmaları, Türkiye gibi toplum sal özellikleri süratle değişen bir ülkede daha da güncellik ve öncelik ka zanmaktadır. Bugün için Türk Vergi mevzuatının ciddi bir iyileştirme İhtiyacı içinde bulunduğu kuşkusuzdur. Bunun için mevcut mevzuatın bütünüyle göz den geçirilip yeni bazı yöntem ye kurumların ihdas edilmesi, bazılarının yürürlükten kaldırılması, başta vergi tarifesi olmak üzere sayısal değerleri yeniden düzenlenip endekse bağlanması ve tamamen yeni bazı düzenle melerin yapılması gerekli olabilir. Gelir üzerinden alınan vergi yapısının iyileştirilmesi ile ilgili bu çalış mada; Türkiye'de gelir üzerinden halen alınan Gelir Vergisi ile Kurumlar Vergisinin yeniden düzenlenmesi ele alınmıştır. Çalışmanın birinci bölü münde, verginin nitelikleri ve amaçlan belirtilmiştir. İkinci bölümde ise Türk vergi sistemi ve iyileştirme hareketleri açıklandıktan sonra Türk Vergi Sistemine getirilen eleştiriler başlıklar halinde sunulmuştur. Üçün cü bölümde; Gelir ve Kurumlar Vergisinde yapılması gereken iyileştirme nin niçin gerekli olduğu açıklanmıştır. Sonuç bölümünde ise çalışmanın genel bir değerlemesi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As social, economic, political and judicial Factors, which a tax system is dependant on, have changed and improved over time, the objectives and changes in priorities of goverment and social expectations directly affect the tax system and causes it to change. Because of the reasons indicated here, the discussion on tax reform, which is always at the top of the country's agenda, has gained impetus and become topical in a fast changing Turkey. Today there is no doubt that Turkish tax legislation is in need of improvement. There fore it may be necessary to make new tax regulations and establish new methods of taxation firstly by regulating numerical values and secondly by making a tax index. In this thesis, regulation of corporate income tax, income tax in Turkey and methods of improving the income tax structure are studied. In the first chapter, the features and objectives of tax are examined. In the second chapter, after the improvements in the tax system are explained, the critiques which were made on the Turkish tax system are given as titles. In the third chapter, the necessity to improve corparate income tax and income tax is discussed. In the last chapter general evaluation of the study is made.