Miadında düşük doğum ağırlıklı bebek doğuran gebelerde etiyolojik faktörlerin retrospektif olarak incelenmesi
To investigate the etiologic factors retrospectively in pregnant women who have low birth weight infants at term and to determine the modifiable factors
- Tez No: 572395
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN SALMAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Gaziosmanpaşa Taksim Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
AMAÇ: Miadında düşük doğum ağırlıklı bebek doğuran gebelerde etyolojik faktörlerin retrospektif olarak incelenmesi ve değiştirilebilir faktörleri tespit etmek. GEREÇ VE YÖNTEMLER: Sağlık Bilimleri Üniversitesi Gaziosmanpaşa Taksim Sağlık Uygulama ve Araştırma Merkezi, Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde, 2015-2018 yılları arasında 37 hafta ve üzerinde 2500 gram altında bebek doğuran 200 hasta retrospektif olarak değerlendirildi. Önceden tasarlanan ankette yenidoğan doğum ağırlığı, anne yaşı, paritesi, anne ağırlığı ve boyu, baba ağırlığı ve boyu, anne ve babanın kendi doğum ağırlıkları, annenin gebelikte aldığı kilo, doğum şekli, yatış endikasyonu, annenin hemoblobin (Hb) ve hematokrit (htc) değerleri, apgar skorları, yeni doğan yoğun bakım yatışı olup olmaması, aile gelir düzeyi, annenin geçirdiği enfeksiyonlar, gebelikte vajinal kanama öyküsü, hiperemezis gravidarum öyküsü, kullandığı ilaçlar ve kronik hastalıkları gibi maternal faktörler, preeklampsi, kronik hipertansiyon, plasenta previa gibi uteroplasental faktörler, fetusla ilgili genetik hastalıklar, yapısal anomaliler, çoğul gebelikler gibi değişkenler not edildi. Bilgi, önceden kodlanmış ve yapılandırılmış bir anket yoluyla doğrudan veya telefon görüşme yöntemleriye toplandı. Anne yaşı, annenin Hb/Htc seviyesi, doğum şekli, yatış endikasyonu, afi, son adet tarihine göre gebelik haftası, apgar skoru ve bebek doğum ağırlıkları verileri hastane arşivinden alındı. İstatistiksel analizler için NCSS I0 programı kullanıldı, tanımlayıcı istatistikler yapıldı ve p0,05). Yatış endikasyonlarından tansiyon yüksekliği olanlarda sancı veya su gelişi olan gebelere oranla bebek doğum ağırlığı daha düşük bulunmuştur (p0,05). Annenin boyu ve bebek doğum kilosu arasında ise geçerli zayıf bağıntı bulunmuştur (p=0,04). Annelerin gebeliğinde aldığı kilo ortalaması 7,76+2,69 olup, gebelikte alınan kilo ile bebek doğum ağırlığı arasında bağıntı bulunmuştur (p0,05). APGAR skoru 7 ve altında olan, RDS görülen ve YDYBÜ yatışı olan bebekler daha düşük doğum ağırlıklı bulunmuştur (p0,05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT OBJECTIVE: To investigate the etiologic factors retrospectively in pregnant women who have low birth weight infants at term and to determine the modifiable factors. MATERIALS AND METHODS: 200 patients who delivered infants weighing less than 2500 grams over 37 weeks between the years of 2015-2018 were evaluated retrospectively at Gaziosmanpaşa Taksim Health Application and Research Center, Department of Obstetrics and Gynecology. Newborn birth weight, maternal age, parity, maternal weight and height, father weight and height, mother and father's own birth weights, maternal weight in pregnancy, mode of delivery, hospitalization indication, maternal hemoblobin (Hb) and hematocrit (htc) values, apgar scores, presence of neonatal intensive care, family income, maternal infections, history of vaginal bleeding in pregnancy, history of hyperemesis gravidarum, maternal factors such as medications and chronic diseases, uteroplacental factors such as preeclampsia, chronic hypertension, placenta previa, variables such as genetic diseases related to fetus, structural anomalies and multiple pregnancies were noted. The information was collected through a pre-coded and structured questionnaire, either directly or by telephone. Maternal age, maternal Hb / Htc level, mode of delivery, hospitalization indication, afi, gestational week, apgar score and infant birth weights were obtained from hospital archive. NCSS I0 program was used for statistical analysis, descriptive statistics were performed and p 0.05). Infant birth weight was found to be lower in patients with high blood pressure among the hospitalization indications than those with pain or water (p 0.05). ). A weak correlation was found between mother's height and infant birth weight (p = 0.04). The mean weight gain of mothers during x pregnancy was 7.76 + 2.69, and there was a correlation between the weight gain during pregnancy and the birth weight of the baby (p 0.05). Infants with APGAR score of 7 or less, RDS and NICU hospitalization were found to have lower birth weight (p 0.05).