Htert polimorfizmi ile mide, kolon ve rektum kanserleri arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between htert polymorphism and stomach, colon and rectum cancers
- Tez No: 365369
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAVUZ SİLİĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyokimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
İnsan Telomeraz Revers Transkriptaz (hTERT), telomer uzamasını sağlayan telomeraz enziminin temel fonksiyonel alt birimidir. Türk popülasyonunda, hTERT polimorfizmi ile mide, kolon ve rektum kanserleri arasındaki ilişki incelendi. hTERT genindeki polimorfizim (rs2736100 ve rs2853676) 215 hasta (mide: 74, kolon: 76 ve rektum: 65) 215 sağlıklı kontrol de Real-Time PCR metoduyla belirlendi. Elde edilen sonuçlar, lojistik regresyon ve Khi-kare (χ2) testi kullanılarak değerlendirildi. Mide, kolon, rektum kanseli hastalar ve kontroller sigara alışkanlığı ve ailede kanser hikayesi bulunması açısından lojistik regresyon analizi ile değerlendirildiğinde, istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki bulunamadı. Mide kanseri olan hastalar ve kontroller alkol kullanma açısından değerlendirildiğinde istatistiksel olarak anlamlı olduğu görüldü (OR: 3,862 %95 CI:1,823-8,184, χ2: 13,610, p: 0,0001). Benzer olarak kolon kanseri ile alkol hikayesi açısından da istatistiksel olarak anlamlı ilişki bulundu (OR: 6,27 %95 CI: 2,325-16,912, χ2: 16,102, p: 0,0001). İncelenen Türk popülasyonunda hTERT rs2736100 polimorfizmi ile mide kolon ve rektum kanserleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı (p>0,05). Benzer olarak hTERT rs2853676 polimorfizmi mide ve kolon kanserleri arasında anlamlı bir ilişki bulunamadı. (p>0,05). Fakat rektum kanseri hastaları ve kontroller hTERT rs2853676 polimorfizmi açısından değerlendirildiğinde, yabanıl (GG) alleli ile homozigot tip (AA) arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olduğu görüldü (OR:6,231 %95CI: 1,405-27,636 , χ2: 7,213 p: 0,007).
Özet (Çeviri)
Human Telomerase Reverse Transcriptase (hTERT) is one of the main functional subunits of the telomerase enzyme, which functions to increase telomere length. The relationship between hTERT polymorphism and stomach, colon, rectum cancers have been investigated in Turkish population. Polymorphism in hTERT gene (rs2736100 and rs2853676) have been determined in 215 patients (stomach: 74, colon: 76 and rectum: 65) and in 215 healthy controls by Real-Time PCR method. Findings were evaluated by logistic regression and Khi (χ2) tests. When stomach, colon and rectum cancer patients and controls were evaluated by logistic regression analysis for smoking habits and their cancer stories in family, there was no statistically significant relationship. The comparison of stomach cancer patients and controls indicated a statistically significant difference for alcoholic drink consumption (OR: 3,862 %95 CI:1,823-8,184, χ2: 13,610, p: 0,0001). Similar results were observed in colon cancer and alcoholic drink consumption (OR: 6,27 %95 CI: 2,325-16,912, χ2: 16,102, p: 0,0001). There was no statistically significant difference (p>0,05) between hTERT rs2736100 polymorphism and stomach, colon and rectum cancer cases in the investigated Turkish population. On the other hand, there was statistically significant relationship between wild type (GG) allele and homozygot type (AA) (OR: 6,231 %95CI: 1,405-27,636 , χ2: 7,213 p: 0,007) when the rectum cancer patients and controls were evaluated for rs2853676 polymorphism.