Futbolcularda ve sedanter bireylerde ACTN3 R577X gen polimorfizm dağılımı ile telomeraz aktivitesi arasındaki ilişki
The relationship between the distribution of ACTN3 R577X gene polymorphism and telomerase activity in soccer players and sedentary individuals
  1. Tez No: 384182
  2. Yazar: FATMA EBRU KOKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN OĞUZ KARAMIZRAK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Spor, Genetics, Sports
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Spor Hekimliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Amaç: Futbolcularda ve sedanter bireylerde ACTN3 R577X gen polimorfizm dağılımını belirlemek ve bu dağılım ile telomeraz aktivitesi ve performans testlerinin ilişkisini araştırmaktır. Yöntem: Çalışmaya 18-30 yaş arası benzer karakteristik özelliklere sahip 100 futbolcu ve 101 sedanter erkek birey dahil edildi. Tüm olguların skinfold kaliperle bölgesel yağ ölçümü,“Tanita, TBF-310-A Body Composition Analyzer & Scale”cihazı ile VA ve VYO ölçümleri yapıldı. Durarak uzun atlama mesafesi ve“Newtest Powertimer”cihazı ile eller serbest, eller belde ve tekrarlı dikey sıçrama ölçümleri yapıldı. Treadmille bağlı“Type Masterscreen CPX”aleti ile Maks VO₂ düzeyi ölçüldü. ACTN3 R577X gen polimorfizmi için EDTA'lı tüplere kan alındı. Polimeraz Zincir Reaksiyonu (PCR) yöntemi kullanılarak gen polimorfizmi analizi yapıldı. hTERT analizi için“High Pure RNA Isolation Kiti”kullanıldı. İstatistiksel değerlendirmede; ortalama ve standart sapma (SS) değerleri hesaplandı, bağımsız iki grubun ortalamalarının karşılaştırılması için t-testi, ikiden çok grubun ortalamalarının karşılaştırılması için tek yönlü varyans analizi (ANOVA) kullanıldı. Gen dağılımı için Hardy-Weinberg analizi yapıldı. İstatistiksel anlamlık sınırı p0.05).
Özet (Çeviri)
Title of the study: The Relationship Between the Distribution of ACTN3 R577X Gene Polymorphism and Telomerase Activity in Soccer Players and Sedentary Individuals Objective: To determine the distribution of ACTN2 R577X gene polymorphism in soccer players and sedentary individuals and also to investigate the relationship of this distribution with telomerase activity and perfomance tests. Methods: A total of 100 soccer players and 101 sedentary individuals aged 18 to 30 years and with similar characteristics were enrolled in the study. All subjects were evaluated for their regional fat content with a skinfold caliper, and their body weight and body fat ratios by means of a body composition analyzer & scale device,“Tanita, TBF-310-A”. Their standing long jump distances were recorded, and a“Newtest Powertimer”device was used for their vertical jump scores with the hands free, hands on the waist and repeated vertical jumps. Max VO₂ levels were measured using a treadmill connected“Type Masterscreen CPX”device. Blood samples for ACTN3 R577X gene polymorphism analysis were drawn into EDTA containing tubes. Gene polymorphism analysis was performed using the polymerase chain reaction (PCR). A“High Pure RNA Isolation Kit”was used for hTERT analysis. For statistical analysis of the data, mean and standard deviation (SD) values were calculated. T-test was performed to compare the means of the two independent groups, while mean values of more than two groups were compared using one-way analysis of variance (ANOVA). Hardy-Weinberg analysis was performed to determine gene variance. The treshold of significance was accepted as p0.05).