Ratlarda deneysel olarak oluşturulan kritik boyutlu kemik defektlerine uygulanan sığır kaynaklı demineralize kemik greftinin kemik iyileşmesine olan etkisinin otojen, allojenik ve sentetik greftlerle karşılaştırılmasının histomorfometrik olarak incelenmesi
Histomorphometric investigation of the effects of bone graft of bovine origin which applied on critical sized experimental defectscreated on rats on healing compared to autogen, allogenic andsynthetic bone graft materials
  1. Tez No: 365371
  2. Yazar: SADIK GENÇOĞLAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TURGAY PEYAMİ HOCAOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Kemik dokusu rejenerasyon özelliğine sahip bir dokudur. İskelet sisteminin diğer elemanlarında olduğu gibi maksillofasiyal bölgede de kist, tümör operasyonları, onkolojik rezeksiyonlar, gelişimsel anomaliler, travma veya dişlerin çoklu kaybından sonra oluşan kritik kemik defektlerinin iyileşme süreci fibröz skar dokusu dolumu ile sonuçlanabilmekte ve bu durum defektin rekonstrüksiyonunu engelleyebilmektedir. Yapılan çalışmalarda kritik boyutta kemik defektlerinin çeşitli greft materyalleri kullanılarak iyileşmesi değerlendirilmiştir. Bu nedenle araştırmacılar greft materyallerinin karşılaştırılması üzerinde yoğunlaşmaktadırlar. Bu çalışmamızda, Doç. Dr. Mehmet KÜRKÇÜ (Çukurova Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız-Diş ve Çene Cerrahisi Öğretim Üyesi) tarafından geliştirilen sığır kaynaklı demineralize kemik greftinin kritik boyutlu kemik defeklerine uygulanmasının kemik iyileşmesi üzerine etkilerinin otojen, allojenik ve sentetik materyallerin kritik boyutlu kemik defektlerinde sağladığı iyileşme ile karşılaştırılmasının histomorfometrik olarak incelenmesini amaçladık. Defekt alanına kontrol grubunda sığır kaynaklı demineralize kemik grefti uygulanacak, deney gruplarında ise oluşturulan defektlere sırası ile otojen kemik grefti, allojenik kemik grefti, ve sentetik materyaller uygulanacaktır. Deney hayvanları 28. günde 200 mg/kg i.p. sodyum pentobarbital kullanılarak sakrifiye edilecektir.
Özet (Çeviri)
Bone tissue is a tissue capable of regeneration. As with other elements of the skeleton in the maxillofacial region, cyst, tumor operations, oncologic resections, developmental abnormalities, trauma, or the healing process after the loss of multiple teeth with critical bone defects can be resulted with filled fibrous scar tissue and this situation can obstruct the reconstruction of the defect. Studies have evaluated the critical size bone defects healing using various graft materials. For this reason, researchers have focused on the comparison of graft materials. The purpose of this study is to examine the comparison of the healing process between applying demineralized bone graft that provided from bovine to the critical-sized bone defects and the effects of the autogenous, allogenic, and synthetic materials to critical-sized bone defects in histomorphometric way that developed by Doç. Dr. Mehmet KÜRKÇÜ (Cukurova University Faculty of Dentistry, Oral and Maxillofacial Surgery, Department). Defected demineralized bone grafts that provided from bovine will be applied to defect area created in the control group. Autogenous bone graft allogenic bone graft, and synthetic materials will be applied to generated defected areas in respectively. On the 28st day, experimental animals will be sacrificed by using 200 mg / kg i.p. sodium pentobarbital.