Wnt antagonisti gen polimorfizmleri ve meme kanseri arasındaki ilişkinin araştırılması
Investigation of relationship between wnt antagonist gene polymorphisms and breast cancer
  1. Tez No: 365372
  2. Yazar: GONCA DÖNMEZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ FAZIL YENİDÜNYA
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Çalışmamızda DKK3 nonsinonim ekzon 7 Arg335Gly, DKK3 intron 4 G/C, DKK4 sinonim ekzon 4 V169V ve sFRP4 nonsinonim ekzon 6 R340K polimorfizmlerinin meme kanseri gelişiminde risk oluşturup oluşturmadığının araştırılması amaçlanmıştır. Çalışmada meme kanseri tanısı konmuş 100 kadın hasta ve 100 sağlıklı kadın kontrol araştırılmıştır. DKK3 nonsinonim ekzon 7 Arg335Gly, DKK3 intron 4 G/C, DKK4 sinonim ekzon 4 V169V ve sFRP4 nonsinonim ekzon 6 R340K polimorfizmlerinin genotiplendirilmesi, izole edilen DNA'lar kullanılarak PCR-RFLP (Polymerase Chain Reaction ve Restriction Fragment Length Polymorphism) yöntemleri ile gerçekleştirilmiştir. χ2 testi kullanılarak yapılan istatistiksel analizde, DKK3 nonsinonim ekzon 7 Arg335Gly, DKK3 intron 4 G/C ve sFRP4 nonsinonim ekzon 6 R340K polimorfizimlerinin dağılımı açısından hasta ve kontrol grubu arasından anlamlı bir fark bulunamamıştır (p>0.05).
Özet (Çeviri)
In our study, we aimed to investigate whether DKK3 nonsynonymous exon 7 Arg335Gly, DKK3 intron 4 G/C, DKK4 synonymous exon 4 V169V and sFRP4 nonsynonymous exon 6 R340K polymorphisms are risk factors of breast cancer development. In this study, 100 female patients with breast cancer and 100 healthy females as a control group were examined. Genotyping of DKK3 nonsynonymous exon 7 Arg335Gly, DKK3 intron 4 G/C, DKK4 synonymous exon 4 V169V and sFRP4 nonsynonymous exon 6 R340K polymorphisms had been performed by PCR-RFLP (Polymerase Chain Reaction ve Restriction Fragment Length Polymorphism) methods using isolated DNA. In statistical analysis using χ2 test, we observed that there was no significant difference between case and control groups for distribution of DKK3 nonsynonymous exon 7 Arg335Gly and DKK3 intron 4 G/C polymorphisms (p>0.05).