Hızlı üst çene genişletmesi sırasında ve sonrasında trombositten zengin plazma uygulamasının tavşan midpalatal sütüründeki kemik oluşumu üzerine etkisinin deneysel olarak incelenmesi
An experimental study of platelet rich plasma on bone formation in midpalatal suture during and after rapid maxillary expansion in rabbits
- Tez No: 365374
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ ALTUĞ BIÇAKÇI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalışmamızın amacı, tavşanlarda hızlı üst çene genişletmesi sırasında ve sonrasında midpalatal sütür içerisine lokal olarak uygulanan trombositten zengin plazmanın (TZP) kemik formasyonu üzerine etkilerini histolojik ve radyolojik olarak incelenmektir. Bu çalışmada 24 adet Yeni Zelanda tavşanı kullanılmıştır. Üst çene genişletmesi uygulanan denekler 3 gruba ayrılmıştır. 7 günlük genişletme fazından sonra genişletme apareyi çıkartılıp pekiştirme apareyi takılmış ve 14 gün boyunca pekiştirmede tutulmuştur. Kontrol grubunda pekiştirmenin başladığı gün midpalatal sütür içerisine lokal olarak fizyolojik serum enjeksiyonu yapılırken, TZP enjeksiyonları Grup I için pekiştirmenin başladığı gün, Grup II için ise ilki genişletme başladıktan 24 saat sonra ve diğeri pekiştirmenin başladığı gün olmak üzere 2 kez olacak şekilde gerçekleştirilmiştir. Deneklerden çalışmanın başlangıcında (T0), genişletmenin sonunda (T1), ve pekiştirmenin bittiği (T2) dönemlerde çok kesitli bilgisayarlı tomografi yardımıyla genişletme miktarı ve sütürdeki yeni kemik yoğunluğu ölçülmüştür. Pekiştirmenin bittiği 21.gün sakrifiye edilen tavşanların midpalatal sütür bölgesinde histolojik ve immünohistokimyasal değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to evaluate the effects of local administration of platelet rich plasma (PRP) on bone remodelling in midpalatal suture during and after rapid maxillary expansion in rabbits. Twenty-four New Zealand rabbits were used for this purpose. The rabbits were divided into three groups. After 7 days expansion period, expansion springs were removed and retention appliances were applied for 14 days during retention period. The control group received saline solution and two experimental groups (group 1 and group 2) treated with PRP injection. Group 1 received PRP injection into the midpalatal suture at the beginning of the retention period while group 2 received repeated PRP administration for two times, the first injection was performed 24 hours after the beginning of expansion and the second injection was received at the beginning of the retention period. Radiologic imagining was performed by using multi-slice computed tomography at the beginning of the experiment (T0), at the end of the expansion (T1) and at the end of the retention periods. The subjects were sacrificed at the end of the retention period on day 21.