Zirkonya ve veneer seramik arasındaki bağlantıya farklı fırınlama uygulamalarının etkisi
Connection between the effect of different applications for firing zirconia and veneer ceramic
- Tez No: 365378
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN DEMİR
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmanın amacı, hem zirkonyum oksit esaslı alt yapı blokların sinterlenmesi hem de alt yapı üzerine uygulanacak olan veneer seramiklerin fırınlanması esnasında, özellikle soğuma hızları dikkate alındığında farklı fırınlama program tercihlerinin zirkonyum oksit ve veneer seramik arasındaki bağlantıya etkisini araştırmaktır. 144 adet zirkonyum oksit alt yapı örnekleri CAD/CAM cihazında ISO 11405 standardına uygun olarak çapı 7 mm., kalınlığı 3 mm. ebatlarında olacak şekilde hazırlandı ve bu alt yapılar P1 ve P5 (hızlı-yavaş) olarak adlandırdığımız iki farklı prosedürde sinterlendi. Sinterlenmesi, temizlenmesi ve ölçülmesi tamamlanan zirkonyum oksit esaslı alt yapı örnekler, standart bir yüzey oluşturabilmek için kalem uçlu kumlama cihazıyla (Blastmate II; Ney, Yucaipa, CA), 50 ?m Al2O3 partikülleri ile 0,4 MPa basınç altında ve yüzeye 10 mm. uzaklıktan, 15 sn. süreyle kumlama işlemine tabi tutuldu. İlk olarak zirkonya diskleri ve üzerine uygulanacak veneer seramiği taklit edecek metal kalıp hazırlandı. Daha sonra zirkonyum oksit alt yapılar metal kalıbın içerisine yerleştirildi. Bu levhanın üzerine veneer porseleni için hazırlanmış ikinci levha yerleştirildi. Her alt gruptaki alt yapılar üzerine, ISO/TR 11405 standartlarına uygun olarak, çapı 5 mm. ve yüksekliği 3 mm. olacak şekilde veneer porselen uygulandı. Zirkonyum oksit alt yapıların sinterleme sürecinde olduğu gibi üst yapı veneer porseleninin fırınlama işlemlerini takiben farklı soğuma hızlarının etkilerini de değerlendirmek amacıyla yavaş ve hızlı olacak şekilde iki farklı soğutma prosedürü bu şekilde uygulanmıştır. Farklı fırınlama programları uygulanarak elde edilen örneklerin yarısına termal siklus uygulanmış, diğer yarısına ise herhangi bir işlem uygulanmamıştır. Bu test, en düşük 5 ºC ve en yüksek 55 ºC aralığında, ortalama 60 sn. bekletme süresinde 5.000 devir olacak şekilde termal siklus cihazında (Gökçeler Makine Tic. Ve San. Ltd. Şti. Sivas/Türkiye) gerçekleştirildi. Oluşturulan zirkonyum-seramik örnekler, çapı 14 mm, yüksekliği 12 mm olan rijit plastik kalıplar içinde akrilik rezinlere gömüldü. Test öncesinde hem termal siklus uygulanan örnekler hem de termal siklus uygulanmayan örnekler, 37 ± 1 0C' de 24 saat süreyle distile su banyo cihazında bekletildi (Nüve BM 302- Nüve Sanayii Malzemeleri İmalat ve Ticaret A.Ş Ankara/Türkiye). Daha sonra örnekler Cumhuriyet Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Protetik Diş Tedavisi Araştırma Laboratuarı'nda, Universal test cihazında (Lloyd instruments LF Plus segensworth Fareham/England) 0,5mm/dak. kafa hızında makaslama bağlanma dayanımı testine tabi tutuldu. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS (Statistical package for Social Sciences, SPSS Inc., Chicago, ABD) bilgisayar paket programının 14.0 versiyonu kullanılarak iki ortalama arasındaki farkın önemlilik testi (Mann Whitney U) ile değerlendirildi. Bütün veriler dikkate alındığında elde edilen en yüksek makaslama bağlanma dayanımı değeri (25,57±0,64 MPa), P5 sinterleme programında hazırlanan zirkonyum alt yapılara yavaş soğuma işlemiyle uygulanmış Vita VM9 veneer porselen grubunda termal siklus işlemi öncesi elde edilmiştir. En düşük makaslama bağlanma değeri (19,75±0,80 MPa) ise P1 sinterleme programında hazırlanan zirkonyum olat yapılara hızlı soğuma işlemi ile uygulanmış Noritake CZR veneer porselen grubunda termal siklus işlemi sonrası elde edilmiştir. Bütün gruplarda adeziv kopma (52), koheziv kopma (2) kombine kopma ise (88) gözlendi. Tüm örnekler değerlendirildiğinde ise %36,1 oranında adeziv kopmanın, %1,38 oranında koheziv kopmanın, %61,1 oranında kombine kopmanın meydana geldiği belirlenmiştir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study, as well as zirconia based infrastructure blocks sintering during firing of ceramic veneers to be performed on the lower structure, especially considering the different cooling rates and baking program preferences zirconia ceramic veneers to investigate the effect on the link between. 144 samples of zirconium dioxide substructure made by CAD / CAM device in accordance with the ISO 11405 standard diameter of 7 mm., thickness 3 mm. The dimensions of the sub-structures to be created and P1 and P5 (fast-slow) procedure in two different sintered called. Sintering, cleaning and measurement of samples completed zirconia based infrastructure, to create a standard pen edged surface blasting device (Blastmate II; Ney, Yucaipa, CA), 50 pM of Al2O3 particles under pressure to 0.4 MPa, and the surface is 10 mm. from a distance of 15 sec. period was subjected to blasting. Be the first to mimic the zirconia veneering ceramic discs and applied onto the prepared metal mold. Zirconium oxide frameworks then placed in a metal mold. This second plate was placed on top of board intended for porcelain veneers. All sub-structures on the lower group, ISO / EN 11405 standards, in accordance with the diameter of 5 mm. and 3 mm in height. to be applied to porcelain veneers. Zirconium dioxide substructures in the process of sintering process after firing porcelain veneers as well as the superstructure in order to evaluate the effects of different cooling rates of two different slow and fast cooling procedure to be followed in this way. Baking different thermal cycles applied to half of the samples obtained by the application programs, any other half left untreated. This test is less than 5 ºC and maximum 55 °C in the range of approximately 60 sec. waiting period to be 5000 cycles of thermal cycling device (Gökçeler Machinery Trade. And San. Ltd. Sti. Sivas / Turkey) were performed. Created zirconium-ceramic samples with a diameter of 14 mm, height 12 mm, embedded in acrylic resins in rigid plastic molds. Prior to testing, as well as the thermal cycle applied examples and examples of applied thermal cycle, 37 ± 1 0C stored in the device for 24 hours in distilled water in the bathroom (BM 302 Core - Core Industrial Equipment Manufacturing and Trade Co. Ankara / Turkey). Later examples of Prosthodontics, Faculty of Dentistry, Cumhuriyet University Research Labs, Universal testing machine (Lloyd Instruments, Fareham LF Plus Segensworth / England), 0.5 mm / min. head speed was subjected to shear bond strength test. The statistical analysis of the data obtained from the SPSS (Statistical Package for Social Sciences, SPSS Inc., Chicago, USA) using the computer package program version 14.0 significance of the difference between two means test (Mann-Whitney U) were evaluated. Considering all the data obtained from the value of the highest shear bond strength (25.57 ± 0.64 MPa), P5, prepared by sintering zirconia substructures slow cooling process applied to the program VM9 Vita porcelain veneers group before the process of thermal cycles were obtained. The lowest shear bond value (19.75 ± 0.80 MPa), the program P1 sintering zirconia prepared by the process of rapid cooling structures applied Olat Noritake CZR porcelain veneers, the group has been obtained after the thermal cycle. In all groups, adhesive rupture (52), cohesive rupture (2) is combined rupture (88) was observed. 36.1% of all samples analyzed by the rupture of adhesive, cohesive rupture rate of 1.38%, a combined ratio of 61.1% was found for the dissociation.