Farklı yüzey işlemleri uygulanan y-tzp zirkonya ile veneer seramik arasındaki bağlanma dayanımının termal siklus öncesi ve sonrası değerlendirilmesi
Evaluation of surface treatments on shear bond strength between zirconia and veneer ceramic: Before and after thermal cyclic
- Tez No: 519900
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖMER KIRMALI
- Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Amaç: Bu çalışmanın amacı, sinterleme öncesi ve sonrası uygulanan farklı yüzey işlemlerinin ve termal siklus uygulamasının zirkonya altyapı ile üstyapı seramiği arasındaki bağlantı dayanımına etkisini araştırmaktır. Çalışmada ayrıca yüzey işlemleri ve sinterleme sonrası faz dönüşüm miktarının ve yüzey pürüzlülüğünün altyapı ile üstyapı porseleni arasındaki bağlantıya etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 220 adet sinterlenmemiş 7 mm çapında 3 mm yüksekliğinde zirkonya altyapı örneği CAD/CAM cihazında hazırlandı ve örneklerin yarısı sinterlendi, ve termal siklus uygulanacak ve uygulanmayacak grup olmak üzere 2 gruba ayrıldı. Ardından zirkonya örnekler sinterize öncesi ve sinterize sonrası farklı yüzey işlemlerine göre 5 alt gruba ayrıldı ve yüzey işlemleri uygulandı. Ardından her bir gruptan rastgele alınan birer örneğe SEM, AFM ve XRD analizi yapıldı. Örnekler üzerinde 5 mm çapında 3 mm yüksekliğinde üstyapı porseleni pişirildi. Termal siklus grubundaki örneklere 5000 termal siklus uygulandı. Örneklerin tümüne üniversal test cihazında makaslama bağlanma dayanımı testi uygulandı. Bulgular: Yüzey işlemlerinin istatististiksel analizi Kruskal Wallis Varyans Analizi ve Mann Whitney U testi ile yapıldı. Kontrol, kumlama, 3W-8 Hz, 3W-15 Hz ve 3W-20 Hz gruplarında istatistiksel olarak anlamlı bir fark bulunmadı (p>0,05). Sinterleme öncesi yüzey işlemi uygulamasının bağlanma dayanımını genel olarak arttırdığı, fakat istatistiksel olarak anlamlı olmadığı bulundu (p>0,05). Termal siklus uygulamasının da bağlanmayı düşürdüğü, fakat sinterleme öncesi 20 Hz grubu (p0,05). Sinterize öncesi ve sonrası yüzey işlemleri ile zirkonya t→m faz artışı gözlenmiş ancak sinterlemeden sonra m faz değerlerinde azalma olduğu görülmüştür. Sonuç: Çalışmanın sonuçlarına göre sinterize öncesi yapılan yüzey işlemlerin sinterize sonrası gruplara göre daha yüksek olduğu bulundu. Ayrıca termal siklus uygulamalarının bağlanma dayanımı değerlerini azalttığı da görüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of this study, to investigate the effect of different surface treatments applied before and after sintering and thermal cycling application on the bond strength between zirconia and veneering porcelain. In the study, it is also aimed to evaluate the effect of the surface transformation and post-sintering phase transformation amount and surface roughness between zirconia core and veneering porcelain. Method: 220 pre-sintered zirconia core specimens (7 mm diameter and 3 mm height) prepared in CAD/CAM and half of the specimens were sintered, and 2 groups were divided, with and without thermal cycling. Then zirconia specimens were divided into 5 subgroups according to different surface treatments before and after sintering and surface treatments were applied. SEM, AFM and XRD analyzes were then performed on random specimens from each group. Zirconia specimens were veneered with veneering porcelain (5 mm diameter and 3 mm height).5000 thermal cycles were applied to the specimens in the thermal cycle group. The shear bond strength was tested using a universal testing machine. Results: Statistical analysis of surface treatments was performed by Kruskal Wallis Variance Analysis and Mann Whitney U test. There was no statistically difference in control, sandblasting, 3W-8 Hz, 3W-15 Hz and 3W-20 Hz groups (p> 0.05).It was found that the application of surface treatment before sintering generally increased the bonding strength, but it was not statistically significant (p> 0.05).It was also found that the thermal cycling treatment decreased the bonding but there was no statistical significance except for 20 Hz group (p 0.05). Surface treatments before and after sintering provided t → m transformation in zirconia, but post sintering, it was seen that the m phase values decreased. Conclusions: According to the results of the study, surface treatments before sintering were found to be higher than those after sintering. It has also been observed that thermal cycling practices have reduced the bond strength values.