Yumurta allerjili çocuklarda tanı ve izlemde spesifik immunoglobulin E ve provokasyon testleri verilerinin araştırılması
The evaluation of specific IgE levels and challenge test results for diagnosis and follow up of egg allergy in children with egg allergy
- Tez No: 365409
- Danışmanlar: PROF. DR. CANSIN SAÇKESEN
- Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
- Konular: Allerji ve İmmünoloji, Allergy and Immunology
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Besin spesifik (s) IgE düzeyleri besin allerjilerinde klinik reaktiviteyi belirlemede kullanılan yöntemlerden biridir. Önceki çalışmalar klinik reaktiviteyi öngörebilen yumurta sIgE değerlerini çocukluk çağında geniş yaş aralıklarıyla vermişlerdir. Bu çalışmada amacımız yumurta allerjili çocuklarda provokasyon testleri verilerini kullanarak farklı yaş gruplarında klinik reaktivite ve toleransı öngören sIgE değerlerini belirlemek, yumurta allerjisinin prognozu ve anafilaksi ile ilişkili faktörleri araştırmaktır. IgE aracılı yumurta allerjisi tanısı yumurta alımına bağlı semptomlar yanında pozitif deri testi veya sIgE ve pozitif provokasyon testi ile konuldu. Yumurta allerjili çocuklara açık besin provokasyonu (ABP) veya çift kör plasebo kontrollü besin provokasyon (ÇKPKBP) testleri yapıldı. Toplam 363 yumurta allerjili hastanın 196'sına (%50.3) yumurta ile provokasyon testi yapıldı [88(%44.9) ABP testi ve 108 (%55.1) ÇKPKBP testi].
Özet (Çeviri)
Food specific (s) IgE levels are the main tools to predict the clinical reactivity against foods. Previous studies determined cut-off values of egg sIgE levels for the childhood period with a wide range of age. Our aims are to determine the cut-off values of egg sIgE according to the different age groups to predict clinical reactivity and tolerance, and to investigate the factors associated with the persistence or development of tolerance to egg and the risk factors for anaphylaxis by using challenge test results. IgEmediated egg allergy was diagnosed in the presence of positive skin prick test, sIgE and clear-cut history of egg related symptoms or positive challenge tests. Open (OFC) or double-blind placebo-controlled (DBPC) challenge tests were performed in children with egg allergy. A total of 196 (50.3%) of 363 egg allergic children were underwent challenge tests [88(44.9%) open; 108 (55.1%) DBPCFC].