İşveren markasının, işe adanmışlık ve işten ayrılma niyeti ile ilişkisinde örgütsel çekiciliğin rolü: Türk Hava Yolları örneği
Organizational attractiveness as a mediating factor on the relationship between job engagement-turnover intentions and employer branding: A sample of Turkish Airlines
- Tez No: 365479
- Danışmanlar: PROF. DR. TÜRKER BAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sivil Havacılık, İşletme, Civil Aviation, Business Administration
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harp Akademileri Komutanlığı
- Enstitü: Stratejik Araştırmalar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Savunma Kaynakları Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalışmada işveren markasının fonksiyonel ve sembolik faydalarının çalışanlarda işe adanmışlık ve işten ayrılma niyeti değişkenleri arasındaki ilişkilerinde örgütsel çekiciliğin aracı değişken olarak etkisi incelenmiştir.Örneklem üzerinde uygulanacak anketler öncesinde işveren markasının fonksiyonel ve sembolik faydalar ölçeği oluşturulması amacıyla 14 THY pilotu ile derinlemesine görüşme yapılmıştır. Görüşmeler betimsel analiz sonucunda ölçek oluşturacak şekle getirilmiş ve 152 pilota uygulanarak açıklayıcı faktör analizi yapılmıştır. Daha sonra İstanbul'da yaşayan ve aktif olarak THY'de görev yapan 92 pilota örgütsel çekicilik, işe adanmışlık, işten ayrılma niyeti ve analiz sonucu elde edilen işveren markasının fonksiyonel ve sembolik faydaları anketleri uygulanmıştır.Anket uygulamalarından elde edilen veriler öncelikle SPSS paket programında faktör analizi, güvenirlik analizi, korelasyon analizine tabii tutulmuştur. Sonraki aşamada ise LISREL programı kullanılarak yapısal eşitlik modeli ve aracılık testi yapılmıştır.Analizler sonucunda, işveren markasının fonksiyonel ve sembolik faydalarının işe adanmışlık ve işten ayrılma niyeti ile ilişkisinde örgütsel çekiciliğin ?tam aracılık? etkisi yarattığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, organizational attractiveness was examined as a mediating factor on the relationship between job engagement-turnover intentions and functional-symbolic attributes provided by employer branding.First, in-depth interview technique, targeting 14 Turkish Airlines pilots, was used to develop a questionnaire about the functional and symbolic attributes provided by employer branding. Next, converting these descriptive data in to a measurement, explanatory factor analysis was done by conducting the questionnaire on 152 pilots. After, organizational attractiveness, job engagement, turnover intentions and functional-symbolic attributes scales were targeted on 92 pilots living in Istanbul and still taking an active role in flight operations.The data, gathered from the questionnaires, was first subjected to test via the factor analysis, reliability analysis and correlation analysis by SPSS. In the next level LISREL was used to subject these data to test via structural equation model and mediating test.After these analyses, it was observed that, organizational attractiveness acts as a mediating factor in the relationship among the functional-symbolic attributes provided by employer branding and job engagement-turnover intentions.