Çok katmanlı opak yapı elemanları için iletim zaman serilerinin (CTS) hesaplanması
Calculation of conduction time series (CTS) for multilayer construction
- Tez No: 365480
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. MEHMET AZMİ AKTACİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışmada soğutma yükü hesap yöntemi olan Işınım Zaman Serisi (RTS) yöntemine ait; opak yapılardan iletim yoluyla meydana gelen ısı kazancı hesabında kullanılan İletim Zaman Serilerinin (CTS) bulunması amaçlanmıştır. Bu amaçla ısı iletim eşitlikleri yazılmış ve bu eşitliklere ?Frequency Domanin Regression? yöntemi uygulanarak çözümleri yapılmıştır. Isı eşitlikleri çözüldükten sonra MATLAB programlama dili ile ısı eşitliklerinin kodları yazılmıştır. Yazılan kodlar; ASHRAE Fundamentals Handbook 2009'da verilen opak yapılara uygulanıp, çizelge değerleri ile karşılaştırılmıştır. CTS kodu doğrulandıktan sonra Türkiye'de ağırlıklı olarak kullanılan opak yapı elemanları tespit edilip, bunların termo-fiziksel özelliklerinden veri tabanı oluşturulmuştur. Veri tabanı oluşturulduktan sonra CTS kodu, C# programı ile ara yüz haline getirilmiştir. Bu sayede mühendisler istediği bina yapı formunun CTS serisini hesaplayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is calculation of The Conduction Time Series that are used to calculate conduction heat gain through opaque structures in The Radiant Time Series. For this purpose the heat conduction equations is written. For solving these equations Frequency Domain Regression Method is applied to these equations. The heat equations codes are written by MATLAB. This solution of code is compared to example walls and roofs type in ASHRAE FUNDEMENTALS 2009. After verifying the CTS code; the opaque building components that are most common use in Turkiye are determined. Then database is created from the thermo-physical specification of opaque structures. Then CTS codes are interfaced by using C#. In this way, the engineers can calculate the CTS series for any form of building structure.