Fikir Yönetimi Sistemleri
Idea Management Systems
- Tez No: 365510
- Danışmanlar: PROF. DR. BEKİR TEVFİK AKGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Okan Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son zamanlarda bilgi toplumu olarak adlandırılan toplumsal yapımız içerisinde bir çok işletme çalışmalarını sürdürmektedir. Söz konusu bu işletmelerin, küreselleşen rekabet ortamında devamlılıklarını sağlayabilmeleri ve başarı elde edebilmeleri için yenilikçi olmaları, yeni ürün veya hizmet yaratmaları ve yeni satış geliştirme yolları arayıp bulmaları gerekmektedir. Yenilik üretmenin ilk aşaması yeni bir fikrin ortaya çıkmasıdır. Oluşan bu yeni fikrin patent olabilmesi için geçecek olan sürede yapılması gereken bir çok alt işlem bulunmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde, yeniliğe ulaşabilmek için ne tür bir anlayış içerisinde bulunulması gerektiği ve yeniliğin çeşitleri ele alınmıştır. İkinci bölümde, ortaya çıkabilecek her türlü yeni fikre önem veren fikir yönetimi sistemleri incelenmiş ve yenilik üretmek için gerekli olan işlemlerin stratejik önemi vurgulanmıştır. Fikir Yönetim Sistemlerinin sahip olabileceği veri modelleri üzerinde durulduğu üçüncü bölümde bu sistemlerin yaşam döngülerine ve aktörlerine yer verilmiştir. Dördüncü bölümde, bir fikir yönetimi sistemi seçilirken nelere dikkat edilmesi gerektiği, seçilen fikir yönetim sistemlerinin karşı karşıya kaldığı ortak başarısızlık durumları ve bu durumlar ile ilgili çözüm önerileri bulunmaktadır. Beşinci ve son bölümde elde edilen bilgiler çerçevesinde bir fikir yönetimi sistemi gerçeklenmiş ve sahip olduğu mimarinin açıklamasına yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Recently, there are many corporations that have been operating in our social structure which is considered as information society. Corporations in question should be innovative, create new products or services and search for new sales strategies to provide continuity and succeed in the globalized competitive environment. First step to produce innovation is occurence of a new idea. There are many subprocesses that is necessary while the idea becomes a patent. In the first chapter of the study, what kind of perception is necessary to access innovation and the types of innovation is explained. In the second chapter, idea management systems that pay attention to all kinds of new ideas are examined an strategic importance of necessary processes to produce innovation is emphasized. In the third chapter, data models that idea management systems have, life cycles and actors of these systems are explained. In the fourth chapter, selection of idea management systems, common reasons for failure of these systems and solution suggestions to those failure reasons are examined. In the last chapter, the idea management system is realized by means of informantion gained and explanation of the architecture is stated.