Mühendislik öğrencilerinin özel sektördeki eğitimlere yönelme sebepleri
The reasons why engıneerıng students prefer traınıng courses ın private sector
  1. Tez No: 365509
  2. Yazar: ÜMİTALİ ORMAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BİRİM BALCI DEMİRCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Okan Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Bu çalışmada, üniversitelerin Bilgisayar Mühendisliği, Yazılım Mühendisliği, Bilgisayar Programcılığı, Bilgisayar Sistemleri ve Bilişim Sistemleri gibi bölümlerin de okumakta olan ya da bu bölümlerden mezun olan kişilerin, neden bir özel eğitim kurumundan benzer bir eğitim alma ihtiyacında oldukları incelenmiştir. Çalışmayı iki bölüme ayırmak mümkündür. İlk bölümde, Yazılım Uzmanlığı konularında eğitim vermekte olan bir özel sektör temsilcisinin kendi öğrencilerine uyguladığı anket çalışmasından elde edilen bulgular verildikten sonra, ikinci bölümde bu eğitim kurumunun verdiği eğitim içeriği ile üniversitelerin ilgili bölümlerindeki müfredat ve ders içerikleri karşılaştırılmıştır. İlk bölümde, özel sektör temsilcisinin Yazılım Uzmanlığı konusunda eğitim verdiği 545 öğrencisine ve aynı kurumun Sistem Uzmanlığı bölümünde okuyan 266 öğrencisine uygulanan anketten elde edilen bilgiler, sayılar ile tablolar halinde ve grafiksel olarak sunulmuştur. İkinci bölümde, yazılımla ile ilgili üniversite eğitimlerinin yanında neden özel eğitim temsilcisinin verdiği bu eğitimleri almak istediklerini araştırabilmek için, ilgili kurumların müfredatlarındaki ilgili dersler, ders saatleri ve ders içerikleri ile özel eğitim kurumundakilerin karşılaştırılması yoluna gidilmiştir. Aynı ya da benzer dersler tablolarda gösterilmiş; her iki program arasındaki farklılıklar ise maddeler halinde sıralanmıştır. Son olarak, anket çalışmasından elde edilen istatistiksel veriler ve müfredat karşılaştırmalarından elde edilen veriler harmanlanarak, üniversitede benzer eğitimleri almış ya da almakta olan bireylerin, neden özel eğitim temsilcisinde verilen Yazılım ya da Sistem Uzmanlığı eğitimlerine katıldıkları ortaya koyulmaya çalışılmış ve öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this paper, the reasons why students studying at or graduated from the engineering field (e.g. Computer Engineering, Software Engineering, Computer Systems and IT Systems) prefer the same or similar training courses in private sector are examined. This paper can be discussed in two seperate sections. In the first section, the data collected at a training course in private sector by conducting a survey among the students of the Software Engineering training programme is presented and the second section includes the curriculum comparison between the university and the training course in the private sector. In the first section, the results of the survey which has been given to 545 Software Engineering students and 266 Systems Enginnering students of the training course in private sector have been shown in numbers and tables.In the second section, in order to be able to examine the reasons why engineering students prefer training courses in private sector, the curriculum and the course duration of the mentioned schools have been compared. The same or similar topics are shown in the table and the differences are listed. In conclusion, the results of the survey and the analysis of the curriculum comparison have been blened to present the reasons why students prefer training courses and offer a solution.