Sanayi mirasının korunarak yeniden işlevlendirilmesi Eskişehir fabrikalar bölgesi -Çift Kurt Kiremit ve Tuğla Fabrikası örneği
Conservation and re-functioning of industrial heritage Eskisehir factories region Cift Kurt Tile and Brick Factory
  1. Tez No: 365522
  2. Yazar: CANAN ÇAYIR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. DEMET BİNAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Restorasyon Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Cumhuriyet'in ilanı sonrasında devlet veya özel teşebbüs tarafından kurulan, Eskişehir kenti'nin mekânsal gelişimini, toplumsal değişimini doğrudan etkileyen, kent kimliğinin oluşmasında ve kentin çok fonksiyonlu bir görünüm kazanmasında katkıda bulunan sanayi yapıları ve bu yapıların bulundukları alanları koruma disiplini altında değerlendirmeyi hedefleyen bu çalışmada, Eskişehir Fabrikalar Bölgesi'ndeki sanayi yapıları incelenmiş, bu doğrultuda bir sınıflama yapılmıştır.Bu çalışma, Fabrikalar bölgesi, değişim sürecinde yaşanan sorunlarla birlikte Çiftkurt Kiremit ve Tuğla Fabrikası'nı ele alarak, sanayi mirasını koruma kriterleri doğrultusunda incelemekte ve korunması için bir çözüm önerisi getirmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the industrial buildings which established by the government or private enterprise after the proclamation of the Republic how affected on Eskisehir City?s urban development, social changes, the formation of city identity, having a multifunctional industrial buildings and structures view and also protection of this areas which are in Eskisehir Factories Region were researched. In this direction a classification is made.The problems in the process of Factories Region change and Ciftkurt Tile and Brick Factory were researched by conservation of industrial heritage criterias and in this way proposal provides a solution.