İzmir ili Selçuk ve Menderes bölgesi satsuma mandarina alanlarında kullanılan bazı pestisitlerin kalıntı analizleri
Of the residual analysis in İzmir province Selcuk and menderes satsuma mandari̇na areas used
  1. Tez No: 365523
  2. Yazar: OKAY DEMİRAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HASAN SUNGUR CİVELEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
21 milyon ton olan dünya mandarina üretiminin %73?ü Asya kıtasından (15 milyon ton) karşılanmaktadır. Dünya mandarina üretiminde ilk sırada yer alan Çin, dünya mandarina ihracatında da %37?lik pay ile ilk sırada sırada yer almaktadır. Türkiye ise, dünya mandarina ihracatında 2. sırada yer alırken (330 bin ton), 2009 yılında 4 bin ton mandarina ithal etmiştir. Mandarina çeşitleri arasında Satsuma mandarini Türkiye'de üretimi en çok yapılan ve ülke ekonomisi acısından önemli bir dış satım ürünüdür. Üretimi özellikle Ege Bölgesi?nde yapılmaktadır. Akdeniz Bölgesi?nde anaç olarak turuncun kullanılması ve toprakların kireçli olması nedeniyle meyve kalitesi düşmekte ve bu nedenle yetiştiriciliği yaygınlık kazanamamaktadır. Bu nedenle bu çalışma satsuma mandarina üretiminin Türkiye?de en fazla yapıldığı İzmir ilinde gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma ile İzmir bölgesinde satsuma üretim alanlarında kullanılan pestisitler ve kullanılan pestisitlerin etken maddelerinin yasaklı olup olmadığı ya da kalıntı miktarının istenilen düzeyde olup olmadığını saptamak amaçlanmıştır. Bu amaçla bölgede en fazla üretimin yapıldığı Menderes ve Selçuk ilçelerinde on farklı lokasyonda behçeler seçilmiştir. Bu bahçelerden Ekim ayı itibariyle haftalık periyotlarda analiz için numuneler alınmış olup; yapılan analizler sonuncu elde edilen bulgularda AB nezninde yasaklı ilaç bulunamamıştır. Ayrıca kullanılan pestisitlerin kalıntı miktarları Türk Gıda Kodeksi (TGK) ve Avrupa Birliği (AB) Maksimum Kalıntı Limitleri (MRLs) değerlerinin çok çok altında olduğu gözlemlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The produced of mandarin is 21 million tone in the world and 73% of that produced from Asia (15 million tons). China is ranked first in the world production of mandarin. Also China is ranked first exports of mandarin in the world with a share of 37%. Turkey is in the second place in the exports of mandarin with 330 million tone. 4 billion tone mandarin were imported from Turkey in 2009. Satsuma mandarin is the in production most popular variety according to other varieties in Turkey and it is the product of an important external sale for Turkey's economy. It's production is done in Aegean Region mostly. In the Mediterranean region the use of turunç as a rootstock and land be lime, thus quality of fruit decreases because of that the cultivation of mandarin has not found a wide area. Based on that fact, this study was done in İzmir where the produced of satsuma mandarin has the highest level in Turkey. The aimed to determine with this study is pesticides which are used in the production of mandarin, their active substances are banned or not and the pesticide residues are in desired levels or not in the İzmir region. For this purpose, ten different gardens were selected in Menderes and Selcuk the have high production level of mandarin. As of October, samples were taken weekly periods for analysis from these gardens. According to the analysis on mandarins, there is no evidence about banned drugs and also the level of pesticide residues are so much low than the value of Turkish Food Codex (TGK) and European Union (AB) Maximum Residue Limits (MRLs)