Altı sigma yaklaşımı ve otomotiv sektöründe işgücü verimliliği uygulaması
Six sigma approach and workforce efficiency application in automotive industry
  1. Tez No: 365530
  2. Yazar: SEDA TATLI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEHER ARSLANKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
Rekabet, verimlilik, karlılık, sektör liderliği, müsteri memnuniyeti ve kalite kavramlarının ön plana çıktığı günümüzde, Altı Sigma isletmelere bu kavramları sağlayacak sürdürülebilir kılacak altın anahtar sunmaktadır. Altı Sigma, etkin ve verimli çalısmayla hataların minimuma indirilmesinde ve verimsizliklerin, proses kayıplarının ve buna bağlı olarak gizli fabrikaların ortadan kaldırılmasında istatistiksel bakıs açısıyla uzun vadeli çözüm imkanı sağlamaktadır. Bu çalısmada otomotiv sektöründe öncü bir firmada, isgücü verimliliği sağlamak amacıyla yapılan Altı Sigma projesi sunulmustur. Araçbası isçilik metriğinde yapılan Altı Sigma projesi sayesinde, iyilestirme öncesi 1 olan sigma değeri, iyilestirme sonucunda 2,57 değerine getirilerek basarı sağlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Competition, productivity, profitability, customer satisfaction and quality sectoral leadership concepts in the forefront today, Six Sigma presents a golden key that is able to provide all these concepts to businesses and make them sustainable. Six Sigma provides a long term solution in minimizing errors by effective and efficient work and in elimination of unproductivenesses and process losses and consequently in elimination of hidden factories by statistical perspective. In this study Six Sigma project that is done to provide labor efficiency in company leading the automotive industry is presented. Due to Six Sigma project done in hours per vehicle metric, the success is provided by getting sigma value 1 before improvement to 2,57 sigma value after improvement.