Otomotiv sektöründe tedarikçi üretim sürecinin 6 sigma yaklaşımı ile iyileştirilmesi
Improvement of the supplier production process in the automotive area with 6 sigma approaches
  1. Tez No: 612222
  2. Yazar: SEVCAN ŞENKAYA
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YILDIZ ŞAHİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Yapılan çalışmanın hedefi son zamanlarda prosesin ve üretilen üründeki kalitenin devamlı olarak iyileşmesinin gerçekleştirilmesi için kullanılan Altı Sigma yaklaşımını tanıtmak ve kullanım amacını belirtmektir. Çok yönlü Altı Sigma yaklaşımı alt basamakta Altı Sigma anlayışı ve araçlarından yararlanılan fakat çemberin tam ortasına her zaman müşteriyi koymayı hedefleyen ve hedefin ciddi bir şekilde üzerinde durulduğu bir yaklaşımdır. Bu sebeple analiz için genel anlamda Altı Sigma yaklaşımı hakkında da bilgi verilmektedir. Altı Sigma ulusal ve uluslar arası firmalar tarafından hassas ve kritik bir yaklaşım olarak benimsenmekte ve uygulanmaktadır. Çalışmanın birinci bölümünde altı sigma tanımı, tarihsel gelişimi, otomotiv sektöründeki yeri ve kullanımı, önemi, temel ilkeleri ve başarı örnekleri konularına değinilmektedir. İkinci bölümde Altı Sigma'nın uygulanabilirliğinin tespiti, proje seçimi, ve ekipte roller olan kişilerin genel görevleri ve nitelikleri aktarılmaktadır. Üçüncü bölümde Altı Sigma'nın temel yöntemi olan DMAIC (TÖAİK) (Tanımlama, Ölçme, Analiz, İyileştirme, Kontrol) metodolojileri detaylı olarak açıklanmaktadır. Dördüncü bölümde Altı Sigma proje aşamalarındaki uygulama araçları birer birer açıklanmıştır. Beşinci bölümde otomotiv sektöründe yer alan köklü bir firmada tedarikçi bakış açısından, TÖAİK metodolojisiyle uygulanan Altı Sigma İyileştirme Projesine yer verilmektedir. Çalışmanın sonuçları altıncı bölümde irdelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to introduce and define the goal of Six Sigma approach which has been implemented to gain improvements in process and product quality in the recently. All purpose of the Six Sigma approach, which is based on Six Sigma approach and uses Six Sigma tools, emphasizes the importance of focusing on the customer at every implementation step. That's why Six Sigma approach and Six Sigma tools are explained in this study. Six Sigma is sensitive and critical management program and used by local and global companies. In the first chapter, definition of Six Sigma, historical development of the six sigma, automotive area of the six sigma, importance of the six sigma, guideline and some Six Sigma success stories of world's biggest companies are explained. Second chapter feasibility determined, select the project keys and define the each team member key roles of this approach are explained. In the third chapter Six Sigma methodology, DMAIC (Define, Measure, Analyze, Improve, Control) and DMADV (Define, Measure, Analyze, Design, Verify) are explained with details. Fourth chapter includes the tools used in Six Sigma projects. A Six Sigma improvement project has been implemented in a Six Sigma at automotive production supplier plant and explained in the fifth chapter. Conclusions of the study are highlighted in the sixth chapter.