Dünya ve Türkiye'de organik büyükbaş ve küçükbaş hayvan yetiştiriciliğine yönelik yasal düzenlemelerin karşılaştırılması
Comparison of legal regulations related to organic large (bovi̇ne) and small ruminant husbandry in the world and Turkey
  1. Tez No: 365531
  2. Yazar: ABDULLAH TANER ÖNALDI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. UĞUR ZÜLKADİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Tarımda yeşil devrim uygulamaları ile yoğun kimyevi girdi ve tarımsal mekanizasyon uygulamalarını içeren üretim tekniklerinin uygulanması sonucu hem işlenen tarım alanlarında hem de verimlilikte önemli artışlar sağlanmıştır. Ancak üretim süreçlerindeki uygulamalar sonucunda ortaya çıkan olumsuzluklar ilk olarak endüstrileşmenin ve entansif tarımsal üretimin yaygın olduğu, refah seviyesi ve toplum bilinci yüksek gelişmiş ülkelerde fark edilmiş ve zaman içerisinde artan çevre bilinci, sağlıklı ve güvenilir gıdaya ulaşma isteği gibi nedenlerle mevcut durum sorgulanır hale gelmiştir. Hayvancılıkta da bitkisel üretime benzer şekilde artan nüfusunun hayvansal protein ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla hayvanların doğalarına uygun olmayan entansif üretim metodları ile yetiştirilmesi gerek hayvansal ürünlerde kalıntılara yol açması, gerekse hayvan haklarına aykırı uygulamalar nedeniyle tepki çekmeye başlamıştır. Yaşanan bu süreçler artan farkındalık, güvenilir ve sağlıklı gıdaya ulaşma özlemi insanoğlunu öncelikli olarak bitkisel üretimde devamında da hayvansal üretimde da alternatif üretim sistemi arayışına itmiştir. Bu arayışların tetiklemesi ile başlayan organik üretim, bugün dünyada 2013 yılı IFOAM raporuna göre, 2011 yılı itibari ile geçiş süreci verileri dahil 37,2 milyon ha tarım arazisi üzerinde, 1.8 milyon üretici tarafından, 162 ülkede uygulanmakta olan alternatif bir üretim metodudur. Bu çalışma Türkiye ve dünya organik üretiminde mevcut üretim ve pazar durumunu, dünyada öne çıkan yasal düzenlemeleri ve Türkiye organik büyükbaş ve küçükbaş hayvancılık mevzuatı arasındaki temel farklılıkları içermektedir.
Özet (Çeviri)
The result of application of production techniques, involving intensive chemical inputs and agricultural mechanization applications with green revolution in agricultural production, in both cultivated agricultural areas and productivity have been significantly increased. However, the negations, which appear with applications in the production processes, firstly had realized in the developed countries that They industrialized and have common intensive agricultural production and their prosperity and community awareness are high. Over the time, with the reasons as increasing environmental awareness, requesting the reach of health and safety food, the current situation has become questionable. In animal husbandry similarly the crop production, in order to meet the protein needs of the increasing population, rearing the animals with unsuited intensive production methods which leave residues in animal production and the applications, which are non-suitable for animal rights, have began to get reactions. Increasing awareness of the human in this process and want to access the safety and healthy food obtained from firstly, crop production and then animal production have led to search for alternative production systems. According to the IFOAM 2011 data from the 2013 report, the organic farming is an alternative production system including 37.2 million hectares areas and over the 1.8 million manufacturers from the 162 countries. This study includes the information about current organic animal production and market situation of the world and Turkey, and the most outstanding legal regulations in the world, and their basic differences between organic large and small ruminant regulations in Turkey.