Bisfenol A'nın elektrokimyasal tayini için modifiye elektrot geliştirilmesi
Modified electrode development for electrochemical determination of bisphenol A
- Tez No: 365537
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. LEVENT ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu tez çalışmasında bisfenol A maddesinin elektrokimyasal tayini için modifiye elektrot geliştirilmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla grafit kökenli olan kalem ucu elektrot (KUE) metalftalosiyanin tetrasülfonat (MeFSTS) maddeleri ile modifiye edilmiştir. CoFSTS, NiFSTS, CuFSTS ve FeFSTS maddelerinin bisfenol A?ya karşı elektrokimyasal performansları dönüşümlü voltametri yöntemiyle incelenmiştir. Özellikle NiFSTS ve CoFSTS ile modifikasyonun performansı kayda değer şekilde arttırdığı belirlenmiştir. Diferansiyel puls voltametri yöntemi kullanılarak modifiye elektrotlar ile derişim çalışması yapılmıştır. Her iki elektrodun bisfenol A?ya 0,5 µM-10 µM aralığında doğrusal cevap verdiği tespit edilmiştir. Tayin sınırları NiFSTS ve CoFSTS ile modifiye edilen elektrotlarla sırasıyla 3,0.10-7 M ve 4,6.10-7 M olarak hesaplanmıştır. Girişim yapan türlerin etkisi % 5? in altında bulunmuştur. Çalışma sonucu elde edilen verilerden NiFSTS ve CoFSTS ile modifiye edilmiş kalem ucu elektrotların bisfenol A tayinlerinde analitik amaçlı kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to develop the modified electrode for the electrochemical determination of bisphenol A. With this aim; pencil graphite electrodes are modified with metalphthalocyanine tetrasulfonate sunbtances (MeFSTS). The electrochemical performance of CoFSTS, NiFSTS, CuFSTS and FeFSTS are investigated by cyclic voltammetry for bisphenol A. A remarkable improvement are observed on the performance of electrodes which is modified NiFSTS and CoFSTS. The concentration study was carried out with modified electrodes by differential pulse voltammetry. It was determined that linear concentration range of bisphenol A is 0,5 µM to 10 µM by using both of modified electrodes. The detection limit of modified electrode was calculated 3,0.10-7 M ve 4,6.10-7 M, respectively. The effect of interfering species were less than 5%. The data from the study shows that pencil graphite electrodes modified with NiFSTS and CoFSTS are used determination of bisphenol A for analytical purposes.