Yeşil kimya: Bisfenol A tayini için (biyo)sensör geliştirilmesi ve analitik uygulamaları
Green chemistry: development of A (bio)sensor for bisphenol a determination and its analytical applications
  1. Tez No: 957607
  2. Yazar: GİZEM ÖZBEK ÇAM
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FUNDA ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Bu tez çalışmasında, çevreye zararlı etkileriyle bilinen bisfenol A (BPA) bileşiğinin elektrokimyasal yöntemlerle tayinine yönelik, çevre dostu ve biyolojik uyumluluğu yüksek (biyo)sensör sistemleri geliştirildi. Sensör platformu olarak doğal kaynaklı ayva çekirdeği jeli (AÇJ) kullanıldı ve bu yüzey Aloe vera bitkisi yardımıyla yeşil sentez yöntemiyle elde edilen gümüş nanopartiküller (AgNP) ile modifiye edildi. Perde baskılı karbon elektrot (SPCE) üzerine uygulanan bu modifikasyon ile BPA sensörü (AgNP-AÇJ/SPCE) hazırlandı. Tirozinaz (TyrOx) enziminin AgNP-AÇJ/SPCE yüzeyine immobilizasyonuyla BPA biyosensör sistemi (TyrOx/AgNP-AÇJ/SPCE) geliştirildi. Hazırlanan AgNP-AÇJ/SPCE ve TyrOx/AgNP-AÇJ/SPCE'lerin yüzey morfolojisinin aydınlatılması amacıyla taramalı elektron mikroskobu (SEM) ve enerji dağılımlı X-ışını spektroskopisi (EDX) yöntemleri kullanıldı. Üretilen BPA (biyo)sensörlerinin elektrokimyasal özellikleri dönüşümlü voltametri (CV) ve elektrokimyasal empedans spektroskopisi (EIS) yöntemleri ile incelendi. BPA tayini için en iyi analitik performansın elde edildiği optimum elektrot bileşimi kare dalga voltametri (SWV) yöntemi ile araştırıldı. BPA sensörünün ve biyosensörünün optimum çalışma koşulları sırasıyla kare dalga anodik adsorptif sıyırma voltametri (SWAAdSV) ve amperometri yöntemleri ile araştırıldı. Üretilen sensör ve biyosensör ile BPA tayininde elde edilen doğrusal çalışma aralıkları sırasıyla 8,0×10⁻⁸ M–1,14×10⁻⁵ M, 3,98×10⁻⁸ M–1,16×10⁻⁶ M olarak belirlendi. Hazırlanan sensör ve biyosensör için gözlenebilme sınırları sırasıyla 6,79×10⁻⁸ M ve 1,52×10⁻⁸ M olarak hesaplandı. Ayrıca geliştirilen elektrokimyasal sistemlerin Yeşil Kimya ilkelerine uygunluğu Analytical Greenness Metric (AGREE) ve EcoScale değerlendirme ölçekleri ile analiz edildi. Geliştirilen sensör ve biyosensörün PET şişede satılan su örneklerinde BPA'nın tayininde başarı ile uygulanabileceği gösterildi.
Özet (Çeviri)
In this study, environmentally friendly and highly biocompatible (bio)sensor systems were developed for the electrochemical determination of bisphenol A (BPA), a compound known for its harmful environmental effects. Quince seed gel (QSG), a natural material, was used as the sensor platform and modified with silver nanoparticles (AgNP) synthesized via green synthesis using Aloe vera extract, forming the AgNP-QSG/SPCE. The biosensor (TyrOx/AgNP-QSG/SPCE) was prepared by immobilizing tyrosinase (TyrOx) onto the AgNP-QSG/SPCE surface. Surface morphology was characterized by scanning electron microscopy (SEM) and energy-dispersive X-ray spectroscopy (EDX), while electrochemical properties were examined using cyclic voltammetry (CV) and electrochemical impedance spectroscopy (EIS). The optimal electrode composition for BPA determination was identified by square wave voltammetry (SWV). Optimum operating conditions were determined via square wave anodic adsorptive stripping voltammetry (SWAAdSV) and amperometry. The linear ranges for BPA determination were 8.0×10⁻⁸–1.14×10⁻⁵ M and 3.98×10⁻⁸–1.16×10⁻⁶ M, and the detection limits were 6.79×10⁻⁸ M and 1.52×10⁻⁸ M for the sensor and biosensor, respectively. Compliance with Green Chemistry principles was assessed using Analytical Greenness Metric (AGREE) and EcoScale. The developed systems were successfully applied to BPA determination in bottled water samples packaged in PET containers.