Biyokütlenin süperkritik su ortamında gazlaştırılmasında kullanılacak olan ni/zro2 ve sn/zro2 katalizörlerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis and characterization of ni/zro2 and sn/zro2 catalysts for biomass gasification in supercritical water media
- Tez No: 365538
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEZİHE AZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu çalışmada, hidrojen üretmek amacıyla biyokütlenin süperkritik su ortamında gazlaştırılmasında kullanılan Ni/ZrO2 ve Sn/ZrO2 katalizörleri birlikte çöktürme yöntemi ile sentezlenmiştir. En yüksek yüzey alanını veren sentez koşulunu belirlemek amacıyla Ni/ZrO2 sentezinde parametrik çalışma yapılmıştır. Uygun sentez koşulu; NH4OH ekleme hızı 10 mL/dk, pH 10, 60 oC, 1 saat yaşlandırma süresi, etanol ile yıkama, 700 rpm karıştırma hızı, mikrodalga sisteminde kurutma, 1 (oC/dk)/600 oC/2 saat kalsinasyon ve 600 oC/1 saat indirgeme koşulu, %20 Ni/ZrO2 yükleme oranı olarak belirlenmiĢtir. Aynı sentez koşullarında SnO2/ZrO2 sentezlenirken farklı kalsinasyon sıcaklığı ve yükleme oranları denenmiştir. En uygun kalsinasyon sıcaklığının 600 °C ve yükleme oranının %15 SnO2/ZrO2 olduğu tespit edilmiĢtir. Katalizörleri karakterize etmek için XRD, XRF, BET, TGA ve SEM teknikleri kullanılmıştır. Glukozun süperkritik su ortamında gazlaştırılması çalışmalarında sentezlenen her iki katalizörün aktiviteleri belirlenmiştir. En yüksek aktiviteye %20 Ni/ZrO2 katalizörü ile ulaşılarak %41,22 hidrojen içeren gaz karışımı elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Ni/ZrO2 and Sn/ZrO2 catalysts were synthesized by co-precipitation method in order to be used for hydrogen production from glucose by supercritical water gasification. The effect of co-precipitation method steps were investigated on the Ni/ZrO2 catalysts surface area to obtain highest surface area. Suitable parameters were determined as NH4OH at a rate of 10 mL/min, pH of 10, 60 °C, 1 hour aging time, ethanol as a washing agent, stirring rate of 700 rpm, drying under microwave irradiation, calcination conditions of 1 (°C/min)/600 °C/2 hours, 600 °C/1 hour for reduction. Sn/ZrO2 was synthesised at the same conditions applying different calcination temperature and loading amount of SnO2. Suitable calcination temperature and loading ratio were determined as 600 oC and 15% of Sn/ZrO2, respectively. Catalysts were characterized by XRD, XRF, BET, TGA and SEM techniques. Activity of catalysts were tested in the gasification of glucose in supercritical water. The highest activity was achieved by using 20% NiZrO2 catalyst with 41.22% hydrogen content of gas product.