Halofilik mikroorganizmalar ile biyoaktif metabolit üretimi
Halofilik mikroorganizmalar ile biyoaktif metabolit üretimi
  1. Tez No: 365552
  2. Yazar: TESLİME SAĞIR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURÇİN MUTLU, DOÇ. DR. GÖKALP İŞCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İleri Teknolojiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Ekstremofilik mikroorganizmalardan olan halofilik mikroorganizmalar aşırı tuzlu habitatlarda yaşayan canlılardır. Halofilik mikroorganizmaların ekstrem koşullarda yaşayabilmelerine olanak sağlayan farklı enzim sistemlerine sahip olmaları önemli biyoaktif maddelerin üretiminde de rol oynamaktadır. Çalışmamızda izole edilmiş bazı halofilik mikroorganizmaların ürettikleri uçucu sekonder metabolitleri kromatografik ve spektroskopik yöntemlerle taranmıştır. Van Gölü sularından izole edilen ve moleküler yöntemlerle tür tayini yapılmış olan Aspergillus tubingensis mikrofungusu ile ilaç ve kozmetik sanayiinde geniş kullanımı olan terpen yapısındaki sedril metil eterin biyotransformasyon reaksiyonları gerçekleştirilmiştir. Biyotransformasyon sonucu elde edilen metabolitler izole edilerek saflaştırılmış ve 4 metabolitten biri kromatografik ve spektroskopik yöntemlerle 3-hidroksi sedrol olarak tanımlanmıştır. Ayrıca metabolitlerin antikandidal, antibakteriyal ve antioksidan aktiviteleri, ilgili standartlarla ve substrat ile karşılaştırılmalı olarak incelenmiştir. 3-hidroksi sedrolün Candida glabrata ve Candida albicans'a karşı başlangıç maddesi olan sedril metil etere göre daha ekili olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The halophilic microorganisms which are extremophiles live in extreme saline habitats. Different enzyme systems of halophilic organisms, which allow them to survive in extreme conditions have an important role in the production of bioactive substances. In our study, volatile secondary metabolites which are produced by some isolated halophilic microorganisms were screened with chromatographic and spectroscopic methods. Isolated from the waters of Van Lake and identified by molecular methods Aspergillus tubigensis microfungus carried out the biotransformation reactions of cedryl methyl ether which is in the structure of terpene and widely used in the pharmaceutical and cosmetic industries. The metabolites which are obtained by biotransformation were isolated and purified. One of the four metabolites has been identified as 3-hydroxy cedrol by chromatographic and spectroscopic methods. Also anticandidal, antibacterial and antioxidant activities of metabolites were examined in comparison with relevant standards and substrate. 3-hydroxy cedrol was found to be more effective than cedryl methyl ether on Candida albicans, Candida glabrata.