Halofilik mikroorganizmaların elektron mikroskopi ile görüntülenmesi
Examination of structure of halophilic microorganisms with using electron microscopy
- Tez No: 392194
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET BURÇİN MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Mikrobiyoloji, Biology, Microbiology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Elektron mikroskopları, mikrobiyolojik alanda çok kullanılan ve geliştirilmiş mikroskop türleridir. Bunlar sayesinde her türlü mikroorganizmayı ve hücreyi incelemek ve ince yapısı hakkında bilgi edinmek mümkündür. Elektron mikroskopları yüksek resolüsyon görüşleri ile ışık mikroskoplarına oranla çok ince detaylara ulaşmayı sağlarlar. Ekstremofilik mikroorganizmaların yüksek tuz konsantrasyonlarında yaşayan üyeleri halofilik mikroorganizmalar olarak adlandırılmaktadır. Bir diğer tanımıyla bu mikroorganizmalar, Sodyum klorür'ün doyma noktasına yakın ya da doyma noktasında olduğu ortamlarda yaşayan mikroorganizmalardır. Halofilik mikroorganizmalar hipersalin ortamlarda bulunurlar. Bu çalışmada izole ettiğimiz halofilik mikroorganizmalar ve hipersalin çevre örnekleri elektron mikroskobu ile incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Electron microscopes are widely used at microbiological field and they are type of improved microscope. It is possible to examine all kinds of microorganisms and cells and learn about the fine structure of them. With the high resolution views, electron microscope allows to achieve very fine detail than light microscope. Extremophilic microorganisms members who live in high salt concentrations are called halophilic microorganisms. In another definition, these microorganisms live near the saturation point of sodium chloride or in saturation of sodium chloride. Halophilic microorganisms live at hypersaline environments. In this study, isolated halophilic microorganisms and samples from hypersaline environments have been analyzed by electron microscopy.