Grid matching in compressive sensing
Sıkıştırma algılamada ızgara eşleştirme
  1. Tez No: 365568
  2. Yazar: HÜSEYİN ŞAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAY AT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Sıkıştırılmış ölçümlerden seyrek sinyalerin rekonstrüksüyonu sinyalin destek noktalarını tahmin etmek için muhtemel destek noktalarını içeren bir grid varsayar. Ancak yüksek ölçüm çözünürlüklü dalga şekillerinin rekonstrüksüyonu küçük grid kaymalarına karşı çok hassastır ve sabit bir grid varsayımı bilgi kaybına yol açabilir.Öte yandan bigli kaybını en aza indirmek için çok düzgün bir grid seçmek seyrek atomları bulmak için yüksek bir hesaplama işi gerektirmektedir. Bu çalışmada grid eşleştirme işlemi işlemsel olarak verimli çok aşamalı Monte Carlo örnekleme yaklaşımı ile yapılmıştır. Aşamalı örnekleme yöntemi seyrek sinyal elemanlarını tanımlar ve önceden elde edilmiş sıkıştırılmış ölçümlerdeki bilgiyi ve herhangi sinyal yapısı ile ilgili bir ön bilgiyi kullanarak uygun grid seçimini yapar. Yöntemin sıkıştırma işleminden sonraki ,yüksek çözünürlüklü dalga şekillerinin rekonstrüksüyonundaki etkinliği simülasyon çalışması ile gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sparse signal recovery from compressive measurements assumes a grid of possible support points from which to estimate the signal support set. However, reconstruction of high measurement resolution waveforms is very sensitive to small grid offsets and assuming a fixed grid may result to information loss. On the other hand, identifying sparse elements over a very fine grid to minimize information loss is computationally prohibitive. In this work grid matching is performed via a computationally efficient multi-stage Monte Carlo sampling approach. The multi-stage sampling method identifies sparse signal elements and chooses the appropriate grid using information from compressively acquired measurements and any prior information on the signal structure. The effectiveness of the method in reconstructing high resolution waveforms, after compressive acquisition, is demonstrated via simulation study.