Decentralized control of time-delay systems
Zaman gecikmeli sistemlerin merkezi olmayan denetimi
  1. Tez No: 365567
  2. Yazar: HÜSEYİN ERSİN EROL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALTUĞ İFTAR, YRD. DOÇ. DR. HAKKI ULAŞ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu tezde, zaman gecikmeli sistemler i cin merkezi olmayan denetleyici tasarımı ele alınmıştır. Doğrusal zamandan bağımsız (DZB) zaman gecikmeli bir sistemin merkezi olmayan zaman gecikmeli denetleyiciler ile kararlı kılınabilmesi için merkezi olmayan sabit modlar cinsinden bir gerek ve yeter koşul verilmiştir. Ayrıca, DZB zaman gecikmeli bir sistemin merkezi olmayan DZB zaman gecikmeli denetleyiciler ile kararlılaştırılabilmesi için gerek ve yeter bir koşulun sistemin DZB merkezi olmayan sonlu boyutlu bir denetleyici ile kararlı kılınabilmesi olduğu gösterilmiştir. Bu koşul, merkezi denetlemede önceden bilinen bir koşulun merkezi olmayan denetlemeye genişletilmesidir. Kararlılaştırılabilirlik problemi daha geniş bir perspektifte ele alınmasına karşın, merkezi olmayan denetleyici tasarımında sadece orantılı zaman gecikmeli geri-tipli sistemler ele alınmıştır. Öncelikle, merkezi denetleyici tasarımında kullanılmak üzere, sürekli kutup atama algoritması dinamik çıktı geri beslemeli denetleyiciler tasarlanacak şekilde genişletilmiştir. Sonrasında, merkezi olmayan kutup yerleştirme algoritması temel alınarak iki merkezi olmayan denetleyici tasarım algoritması önerilmiştir. Bu algoritmalardan biri dinamik çıktı geri besleme, diğeri ise gözlemci tabanlı durum vektörü geri besleme tasarım algoritmasıdır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, decentralized controller design for time-delay systems is considered. A necessary and sufficient condition, in terms of decentralized fixed modes, for stabilizability of linear time-invariant (LTI) time-delay systems by LTI time-delay controllers is given. Also, it is presented that a LTI time-delay system can be stabilized by a LTI decentralized time-delay controller if and only if it can be stabilized by a LTI decentralized finite-dimensional controller. This condition extends a previously known fact for centralized control to decentralized control. Although stabilizability problem is considered in a large perspective which includes neutral and retarded systems with commensurate- and incommensurate-time-delays, decentralized controller design problem is considered only for retarded commensurate-time-delay systems. At first, to be used as a centralized controller design algorithm, the continuous pole assignment algorithm is extended to design dynamic output feedback controllers. Then, based on the decentralized pole placement algorithm, two decentralized controller design algorithms are proposed. One of these algorithms is a dynamic output feedback and the other algorithm is an observer based state vector feedback design algorithm.