Motion estimation for video coting
Video kodlama için devinim kestirimi
  1. Tez No: 50507
  2. Yazar: ÖZGÜR KUTLU GÜLLE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. BÜLENT SANKUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
ÖZET Bu tezde video kodlama alanında önerilen üç devinim kestirim yöntemi (Optik Akış Tabanlı, Öznitelik Tabanlı ve Blok Eşleme Tabanlı Devinim Kestirimi) gözden geçirilmekte ve bu yöntemlerin olumlu ve olumsuz yanları karşılaştırılmaktadır. Ayrıca iki farklı video kodlama yapısı, Hibrid Kodlama ve 3 Boutlu Kodlama, sunulmakta ve bunların bir imge dizisini kodlamada davranışları ve yetkinlikleri tartışılmaktadır. Model tabanlı imge kodlama yeni bir sıkıştırma yöntemidir ve çok düşük hızlarda imge kodlaması için güçlü bir aday olarak düşünülmektedir. 3 Boyutlu insan kafası devinim kestirimi, model tabanlı imge kodlama kapsamı içerisinde, tartışılmakta ve bu problemi çözmek doğrultusunda analitik bir yaklaşım uygulanmaktadır. Son olarak, geleneksel blok eşleme_ yönteminin sorunlarını gidermek üzere, örgü noktalarının ara değerlemesi isimli bir yaklaşım, farklı örgü yapıları kullanılarak, uygulanmaktadır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this thesis three motion estimation techniques (Optic Flow Based, Feature Based and Block Matching Based Motion Estimation) proposed in the field of video coding are reviewed and the advantages and disadvantages of these techniques are compared. Also two different video coding structures, Hybrid Coding and 3-D Coding, are presented and their behavior and efficiency in compressing an image sequence are discussed. Model based image coding is a new compression method and it is considered as a strong candidate for very-low-bitrate image coding. 3-D human head motion estimation problem, in the context of model based image coding, is discussed and in order to solve this problem, an analytical approach is implemented. Lastly in order to eliminate the problems of conventional block matching algorithm, an alternative approach called grid interpolation with different grid structures is implemented.