Lüle taşı
- Tez No: 36559
- Danışmanlar: PROF.DR. OYA KINIKLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Güzel Sanatlar, Crafts, Fine Arts
- Yıl: 1994
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
ÖZET Bu araştırmada lületaşının adının anlamından yola çıkılarak tarihsel gelişimi irdelendi. Dünya'da ve Türkiye'de lületaşı çıkartılan yerler belirlendikten sonra kıstaslamalar yapıldı. Lületaşı işlenirken, çıkartılırken kullanılan araç gereçler hakkında kısa bilgiler verilmeye çalışıldı. Lületaşı işlemeciliği, çıkarılması ve işlenilmesi olarak iki aşama halinde araştırıldı. Lületaşının dünden bugüne işlemecilik sorunu örneklerle gözler önüne serildi. Usta-çırak ilişkisinden başka bir eğitim süreci olmayan bu sanat için neler yapılabilir sorusu üzerinde duruldu. Lületaşının evrensel bir konuma getirilmesi için çözümler araştırıldı. uı-
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this research, we examined meerschaum's historical progress to take direct meerschaum's name of sense. We wanted to respond quetion.“When does meerschaum see in the history?”After we determined place where meerschaum brought out in the world and Turkey, we made comparison. While we tried to give brief information about equipment and tools which use to bring out and emproider the meerschaum. The meerschaum ornamentation researched in two degree which are brought out and embroidered. The problem of meerschaum ornamentation explained with examples from past to today. We continved to respond question: "What can we do for this ard which do not have any education process and only have relation between craftsman and apprentice. We aimed to give universal position the meerschaum. Eskişehir, 1994 M.Nazan DA?ILGAN (CETEMEN).IV-