Türkiye'de sermaye piyasası ile İstanbul Menkul Kıymetler Borsası'ndaki sorunlar (İMKB'de bir portföy yönetimi örneği)
  1. Tez No: 36560
  2. Yazar: YAŞAR UYSAL
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 199
Özet
ÖZET Bugün Türk toplumunun refahını yükseltmek ve yaşam düzeyini iyileştirmenin yolu kesinlikle sanayileşmeden geçmektedir. Sanayileşme ise bir müesseseler demetidir. Gelişmiş ve etkin bir sermaye piyasası bu müesseseler demetinin en önemli unsuru olup, araç ve kurumları ile refahın tabana yayılması, müteşebbislere düşük maliyetli fon yaratılması, işlemlere aracılık faaliyetleri ile yeni gelir ve iş sahalarının oluşması olgularıyla Türk toplumunun günlük hayatını yakından ilgilendiren bir konumdadır. Sermaye piyasasının bu işlevini yerine getirebilmesi yeterli ve güvenilir bir bilgi akışının sağlanmasına bağlıdır. Bu arada sermaye piyasasında görev yapan aracı kuruluşların denetimi de önem kazanmaktadır. Bankalar sermaye piyasasında faaliyet gösteren en güvenilir aracı kurumlar olarak görülmektedir. Ancak bankaların aracı kurum olarak çalışmaları bazı yönlerden eleştirilmektedir. Yapılan bu çalışmada Türk Sermaye Piyasası ve Borsası' nm ayrıntılı tarihsel bir anlatımını sunmaktan çok, yapılan araştırma ve düşüncelerin ışığında, gündemdeki bazı sorunları yeniden değerlendirmek ve bazı yeni teknikler hakkında bilgi vermek amaçlanmaktadır. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası hakkında bilgiler verilmeye çalışılmış, özellikle pratikte yatırımcıların karşılaştıkları sorunlar ve bu sorunları aşma yolları çalışmanın amacını oluşturmaktadır. Yatırımcılar için önemli görünen temel ve teknik analiz hakkında açıklayıcı bilgiler verilmiş ve bu bilgiler ışığı altında hisse senetlerinden oluşan bir portföy örneği incelenmeye çalışılmıştır. Sonuç olarak, hisse senetlerinden oluşan portföyün getirişi, alternatif yatırım araçlarının getirişinden yüksek bulunmuştur. İstanbul Menkul Kıymetler Borsası sisteminden kaynaklanan sorunların çözümü sağlıklı bir sermaye piyasası ve borsası için ön koşul olarak saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT It goes without saying that rising of living standarts in Turkey may only be realised through industrialisation. However industrialisation is a chain of institutions. A well established stock market is one of the most instrumental institutions which with its tools and brokers distributes the welfare of Turkish Nation to a wider population of the country, provides cheap funds to entrepreneurs and helps establishing new production facilities. By these functions, the stock market is a functional institution of daily life in the country. Stock market may only provide these functions if a sufficient and reliable information flow is established. For this reason effective auditing of broker companies becomes instrumental. At present banks are seen the most reliable brokers. However certain parties do not seem to be happy to have banks as brokers. This thesis, rather than analysing the Turkish stock market in detailed historical background, attempts to shed light on certain problems on the basis of new investigations and pass information on some new analysis techniques. What s more a precy of İstanbul Stock Market is presented and investors practical problems are attempted to be solved. Technical and fundamental analysis techniques, that are most fundamental for investors are explained and on the basis of information gained a case study of a riable portfolio is constructed. As a final word, a riable Stock portfolios periodical gains are found to be much profitable compared to alternative investment possibilities, solution of administrative problems of the Istanbul Stock Market is found to be key to having a well working stock market in Turkey.