Rosa heckeliana (rosacea) roots extract: bioactivity guided fractionation and cytotoxicity against breast cancer cell lines
Gül kök özütlerinin biyoaktivite rehberli fraksiyonlanması ve meme kanseri hücre hatlarına karşı sitotoksisitesi
  1. Tez No: 365598
  2. Yazar: NİZAMETTİN ÖZDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NURSEN ÇORUH, PROF. DR. MESUDE İŞCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyokimya Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
Avrupa, Asya, Orta Doğu ve Güney Amerika?da geniş bir yayılım gösteren Gülgiller, bünyesinde yaklaşık 100 tür barındırmaktadır. Bu cinsin üyelerinden olan Rosa heckeliana, halk arasında bitkisel ilaç olarak sık sık kullanılmaktadır. Halk arasında bitkisel ilaç olarak kullanılan tıbbi bitkiler, yüksek miktarda fenolik bileşik ihtiva ettiklerinden dolayı terapötik etki göstermektedirler. Rosacea familyasında bulunan bu fenolik bileşiklerin meyve ve köklerde bol miktarda bulunduğu tespit edilmiştir. Bu çalışma, R. heckeliana köklerinin antioksidatif ve antiproliferatif özelliklerini araştırmak için tasarlanmıştır. Bitkinin kökleri ham olarak metanolde özüt haline getirildi. Ham özütün fenolik bileşikleri, bioaktivite rehberli sıvı sıvı fraksiyonlama işlemi kullanılarak yoğunlaştırıldı ve ayrıldı. Tüm fraksiyonlar ve ham özüt antioksidan aktivite denemesine tabi tutuldu. Sonuç olarak, etil aseat fraksiyonu diğerlerine göre en yüksek antioksidan özellik sergiledi. Bu nedenle, etil aseat fraksiyonunun fenolik bileşiklerinin ortaya çıkarılması için ileri kantitatif ve kalitatif analizleri yapıldı. Etil asetat fraksiyonu içerisindeki büyük fenolik bileşikler, basit kromatografi metodları ?Silica gel 60? ve ?Sephadex LH-20? kullanılarak saflaştırıldı. NMR (Karbon ve Proton) ve HR-MS teknikleri kullanılarak tanımlanan ve karakterize edilen üç büyük bileşik izole edildi. Kateşin, kafeik asit ve ellagik asit olarak adlandırılan bu üç bileşik büyük miktarlarda etil asetat fraksiyonunda bulundu. Aynı fraksiyonda, küçük miktarlardaki diğer fenolik bileşikler sadece spektroskopik ve kromatografik metotlar (RP-HPLC, UV-Vis spectroscopy) kullanılarak tanımlamaya tabi tutuldu. Epikateşin, p-kumarik asit, skopoletin ve kersetin tanımlanabilen bileşiklerdi ve yapıları da HR-MS tekniği ile doğrulandı. Bunlara ek olarak, R.heckeliana?ın köklerinin antiproliferatif özellikleri XTT metodu kullanılarak incelendi. Ham özüt, etil asetat fraksiyonu, ve izole edilen büyük fenolik bileşiklerin antiproliferatif aktiviteleri, MCF-7 ve MDA-MB-231 meme kanser hücre hatlarında uygun standart bileşiklerle karşılaştırılmıştır. Ham özüt ve etil asetat fraksiyonu sadece minimal sitotoksisite gösterirken, izole edilen büyük fenolik bileşikler ılımlı sitotoksisite göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The genus Rosa, including about 100 species, is found to have a wide distribution throughout Europe, Asia, the Middle East and North America. Rosa heckeliana being a member of Rosa genus has been frequently used in folk medicine. Medicinal plants used in folk medicine are found to reveal their therapeutic effect due to their high content of phenolic compounds. These phenolic compounds contained in Rosacea families are located in their fruits and roots, most abundantly. This study was designed to determine the anti-oxidative and anti-proliferative properties of the roots of R. heckeliana. Roots of the plant were extracted crudely in methanol. The polyphenolic compounds of the crude extract were concentrated and separated by using bioactivity guided solvent-solvent fractionation process. All the fractions and the crude extract were subjected to antioxidant activity assays. Eventually, ethyl acetate fraction, among the others, has been found to expose the highest antioxidant properties. Therefore, the ethyl acetate fraction was further carried out for quantitative and qualitative analyses to reveal its phenolic components. Main phenolic compounds in the ethyl acetate fraction were purified by simple chromatographic methods using ?Silica gel 60? and ?Sephadex LH-20?. There were three major compounds isolated, they were also identified and characterized using NMR (Carbon and Proton) and HR-MS techniques. These three compounds found in the ethyl acetate fraction, in major amounts, were namely catechin, caffeic acid and ellagic acid. In the same fraction, there were also other phenolic compounds present in minor amounts, they were only subjected to identification through spectroscopic and chromatographic methods (RP-HPLC, UV-Vis spectroscopy). Identifiable compounds were epicatechin, p-coumaric acid, scopoletin and quercetin, and their structures were also confirmed by HR-MS technique. Additionally, the anti-proliferative properties of the roots of Rosa heckeliana were examined by using XTT method. Crude extract, ethyl acetate fraction, and the isolated major phenolic components as well as matching standard compounds were all compared for their cytotoxicity on breast cancer cell lines; MCF-7 and MDA-231. The isolated major phenolic compounds were demonstrating moderate cytotoxicity, while the crude extract and ethyl acetate fraction verified only minimal cytotoxicity.