Bazı rosa türleri (R. hemisphaerica J. herrm, R. heckeliana tratt-subsp. orientalis, R. canina L.)'nin sürgün çeliklerinde köklenme davranışlarının fizyolojik ve anatomik incelenmesi
  1. Tez No: 5039
  2. Yazar: TOHİT GÜNEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Botanik, Botany
  7. Yıl: 1988
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
- 52 - » 6. ÖZET Bu çalışmada R. canina. R. hemisphaerica ve R. hec- keliana Tratt. Subsp. Or ienta&İS türlerinin sürgün çelikle rinde kök oluşumu fizyolojik ve anatomik olarak incelenmiştir, Kasım, Ocak ve Mart aylarında alınan sürgün çelikle rinin karbohidrat düzeyi, sentetik büyüme düzenleyicileri (IAA ve 2,4-D) *nin köklerime üzerindeki etkileri saptanmış ve köklenme ile anatomik yapı arasındaki ilişki incelenmiş tir. Her üç türün sürgünlerinde karbohidratların köklenme için yeterli olduğu görülmüş, fakat köklenme ile karbohid rat düzeyi arasında doğrusal bir ilişki kurulamamıştır. Re canina ve R. heckeliana Trafct. Subsp. Oriental is ' de kök lenme ve kallus oluşumu görülmüş, en iyi köklenme Kasım ayı çeliklerinde olmuştur. R. hemisphaerica 'da kök ve kallus olu şumu gözlenememiştir. Uygulanan hormonlarda IAA köklenmeyi artırırken, 2,4-D'nin inhibe ettiği gözlenmiştir. Anatomik İnceleme Sonuçları t R. canina ı Sklerankima halkası sürekli değil, skle- rankima lifleri küçük hücre grupları halinde ve aralarında geniş açıklıklar bulunmaktadır. Çok hücre sırasından oluşan primer öz ışınlarının tümü direkt kortekse açılmaktadır.- 53 - R. hemisphaerica i Periderma kalın, sklerankima hal kası aralıklı, sklerankima lifleri genellikle sürekli ve aralarında çok az açıklıklar vardır. Primer öz ışınları iki hücre sırasından oluşmuş ve çoğunun önü sklerankima- tik dokular tarafından kapatılmıştır» Bu anatomik yapının köklenmeyi zorlaştırdığı görülmüştür. R. heckeliana Tratt. Subsp. Orientalist Sklerankima halkası sürekli değil, sklerankima lifleri gruplar halinde ve aralarında geniş açıklıklar bulunmakta ve primer öz ışın larının çoğu kortekse açılmaktadır. Sonuç olarak, köklenme kapasitesi ile anatomik yapı arasında bir ilişki olduğu görülmüş, karbohidrat düzeyi ile köklenme arasında doğrusal bir ilişki kurulamamıştır. Ayrıca çelik alma mevsiminin köklenmede etkili olduğu ve hormonların köklenmeyi farklı şekilde etkilediği görülmüş tür.
Özet (Çeviri)
- 54 - SUMMARY In this study, Root formation on shoot cuttings of R. canina, R. hemisphaerica and R.heckeliana Trat t. Subsp. Orienta - lis species has been investigated phizyological and anatomical, Carbohydrate levels and the effects of two synethe- tic growth regulators (IAA and 2,4-D) on rooting have been determinated on the shoot cuttings which were picked up in November, January and March and relation between rooting and anatomical structure has been investigated. It has been observed that carbohydrate is saff icient for rooting in shoots of each three species, but a positive correlation between rooting and carbohydrate levels can not been established. Rooting and callus formation on R. hemis phaerica has not been observed. IAA one of the applied hormones increased the rooting whereas 2,4-D inhibitated it. The results of anatomical investigations R. canina » Scleranchima ring is discontinuous, scleranchima fibers are in the form of little cell groups and there are large spaces among them. All of the primary rays which are consisted of mult i -cell rows are opened to the cortex.- 55 - R. hemisphaerica » Periderm is thick, scleranchima fibers are generally continious and there are rare spaces among them. Primary rays are consisted of the two cell rows and many of their front parts are blocked by scleran- chimatic tissues. It has been observed that this anatomi cal structure hardens the rooting. R. heckeliana Tratt.Subsp, Orientalis t Scleranchima ring is discontinuous, scleranchima fibers are in the form of groups and there is a large space among them. Many of the primary rays are opened to the cortex. As a result, a relation between the rooting capacity and anatomical structure has been observed, but no positive correlation between the rooting and carbohydrate level has been established. Furthermore, it has been observed that the upcutting season has got an effect on rooting and hormones have affected the rooting differently.