Non-parametric and semi-parametric regional modeling of the ionospheric vertical total electron content using ground-based GPS observations
Yersel GPS ölçümleri kullanarak bölgesel iyonosferik dikey toplam elektron miktarının yarı parametrik ve parametre dışı modellenmesi
  1. Tez No: 365602
  2. Yazar: MURAT DURMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ONUR KARSLIOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeodezi ve Coğrafi Bilgi Teknolojileri Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Küresel ve bölgesel Dikey Toplam Elektron Miktarı (DTEİ) modellemesi için değişik modeller önerilmiştir. Küresel modelleme için Küresel Harmonikler , bölgesel modelleme için ise tek değişkenli B-Spline?ların tensör çarpımları gibi baz fonksiyonları kullanılmaktadır. Baz fonksiyonlarının katsayıları ve aynı zamanda Frekans Arası Gecikmeler (Differential Code Bias - DCB) parametre olarak belirlenir ve geometri bağımsiz lineer kombinasyon ölçümlerinden kestirilirler. Bu çalışmada DTEİ?nin uzay-zamansal modellenmesi için yarı-parametrik ve parametre dışı yöntemlere dayalı yeni bir yaklaşım önerilmektedir. Bölgesel DTEİ modellemesi için Çoklu Uyabilen Spline (MARS) ve B-spline (BMARS) Regresyonu uryarlanmaktadır. Dahası, alıcı DCB değerlerinin kestirilebilmesi için yarı-parametrik modelleme tekniği geliştirilmektedir. Yarı-parametrik modellemenin parametrik kısmı alıcı DCB değerleri ile, parametre dışı olan bölüm ise DTEİ ile ilgilidir. Bu yöntemler genişletilebilir bir yazılım kütüphanesi olarak geliştirilmektedir. Her iki yöntem de farklı bölgelerde ve zamanlarda bölgesel DTEİ modellemesi için uygulanmıştır. Sonuçlar hem görsel hem de sayısal olarak başka bir bölgesel modelleme yöntemi ve CODE tarafından yayınlanan Küresel Iyonosfer Haritaları ile karşılaştırılmaktadır. Kestirilen alıcı DCB değerleri de diğer bölgesel modelleme yöntemi tarafından kestirilenler ve CODE tarafından yayınlananlar ile karşılaştırılmaktadır. Sonuçların analizi göstermektedir ki geliştirilen yöntem daha az sayıda terim kullanarak benzer DTEİ ve alıcı DCB kestirimleri üretebilmektedir. Dahası, önerilen method çapraz-geçerleme (cross-validation) ve tek frekanslı pozisyonlama ile geçerlenmektedir. Sonuçlar geliştirilen yöntemin daha iyi pozisyonlama kestirimleri veren etkin ve doğru bölgesel DTEİ modelleri ürettiğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Different global and regional models have been proposed for modeling of Vertical Total Electron Content(VTEC). Basis functions such as Spherical Harmonics and tensor products of univariate B-Splines are used for global and regional modeling respectively. The coefficients of the basis functions and Differential Code Biases (DCB) of satellites and receivers are treated as parameters and estimated from geometry-free linear combinations. In this work, a new approach based on non-parametric and semi-parametric methods is proposed to model spatio-temporal variations of VTEC. Multivariate Adaptive Regression Splines (MARS) and B-splines (BMARS) are adapted for regional VTEC modeling. Moreover, a semi-parametric modeling technique is developed where receiver DCBs can also be estimated. The parametric part of the semi-parametric model represents the receiver DCBs, whereas the non-parametric part is related to VTEC. The developed methods are implemented in an extensible software package. Both methods are applied to regional VTEC modeling over different regions and times. The results are compared both numerically and visually with another regional method and Global Ionosphere Maps (GIMs) provided by Center for Orbit Determination in Europe (CODE). The estimated receiver DCBs are also compared with the estimates of the other regional method and the ones that are published by CODE. Analysis of the results show that the developed technique can deliver similar VTEC maps and receiver DCB estimates with less number of terms. Additionally, the proposed method is validated by cross-validation and single-frequency point positioning indicating that the developed method is capable of delivering efficient and accurate regional VTEC models which provide better positioning estimates.