Development of a test system for viscoelastic material characterization
Viskoelastik malzemelerin yapısal dinamik özelliklerinin elde edilmesine yönelik bir test sisteminin geliştirilmesi
- Tez No: 365604
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKHAN OSMAN ÖZGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2014
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Viskoelastik malzemeler titreşime maruz kalan yapılarda titreşim kontrolü ve yalıtımı aracı olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Örneğin, yüzey titreşimi sönümleyiciler gibi viskoelastik malzeme kullanan sönümleyici gereçler ve makine takozları gibi viskoelastik malzemeden üretilmiş titreşim yalıtıcıları otomotiv ve havacılık-uzay endüstrilerinde titreşim ve gürültü kontrolü ve yalıtımı amacıyla sıklıkla kullanılmaktadır. Viskoelastik malzemeler adlarının çağrıştırdığı üzere tamamen elastik ve tamamen akışkan malzemelerin davranışlarının arasında bir davranış gösterirler. Başka bir deyişle, hem enerji depolama hem de enerji tüketme özelliklerine sahiptirler. Viskoelastik malzeme kullanarak etkili bir titreşim sönümleyici ya da yalıtıcı tasarlamak için viskoelastik malzemelerin yapısal dinamik özelliklerinin önceden bilinmesi gerekmektedir. Bununla birlikte viskoelastik malzemelerin enerji depolama ve tüketme özellikleri çalıştıkları frekans ve sıcaklığa bağlı olarak değişiklik gösterir ve böylece nispeten karmaşık bir dinamik davranış sergilerler. Viskoelastik malzemelerin karmaşık davranış özelliklerini belirleyen ticari test sistemleri mevcuttur, fakat bunlar oldukça pahalı olduğu için yukarıda bahsedilen firmalar tarafından satın almak için tercih edilmez. Dolayısıyla, bu firmalar için kendi test sistemlerini tasarlatmak ekonomik açıdan daha mantıklıdır. Bu tez çalışması da bu firmalardan birinin kullanımı için viskoelastik malzemelerin yapısal dinamik özelliklerinin elde edilmesine yönelik bir test sisteminin geliştirilmesine yöneliktir. Bu amaçla, genel titreşim testleri ve özellikle viskoelastik malzemelerin dinamik testlerine ait geçmişte yapılmış çalışmalar ve deneyimler ile ilgili gereksinimler, teknik özellikler ve kısıtlamalar göz önüne alınarak bir test düzeneği mekanik olarak tasarlanmıştır. Bunun yanında, test verilerini toplamak, gerekli işlemlerden geçirmek, kaydetmek ve izlemek ve en sonunda kullanıcıya test etmiş olduğu viskoelastik malzemenin malzeme özelliklerini sağlamak amacıyla kullanıcı dostu bir arayüz de içeren bir yazılım programı geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Viscoelastic materials are used extensively as a means of vibration control and isolation in many vibrating structures. For example, damping instruments utilizing viscoelastic materials such as surface damping treatments and vibration isolators fabricated of viscoelastic materials such as machinery mounts are widely used in automotive and aerospace industries for the purpose of vibration and noise control and isolation, respectively. Viscoelastic materials, as the name implies, behave in between a purely elastic material and a purely viscous material. In other words, they possess both energy storage and energy dissipation characteristics. In order to design an effective damping instrument or vibration isolator utilizing viscoelastic materials, the dynamic properties of viscoelastic materials are to be available in advance. However, these materials have a rather complex dynamic behavior such that their energy storage and dissipation characteristics are dependent on the frequency and temperature at which they are working. There are commercially available test systems dedicated to the determination of dynamic properties of viscoelastic materials; however the companies serving in the aforementioned industries do not tend to purchase them due to their high prices. Therefore, it is economically more feasible for these companies to have their own test system designed. This thesis work is aimed at development of a test system for viscoelastic material characterization to be installed in one of these companies. For this purpose, a test set-up is designed mechanically considering the requirements, specifications and constraints regarding the general vibration tests and specifically the previous work and experience on dynamic testing of viscoelastic materials. Then, a dedicated software program with a user friendly interface is developed for collecting, processing, saving and monitoring the test data and at the end supplying the user with the material properties of the viscoelastic material on which the tests have been conducted.