Türkiye'deki ve Birleşik Arap Emirlikleri'ndeki suç önleme stratejilerinin karşılaştırılması
The comparison of crime prevention strategies in Turkey and the United Arab Emirates
  1. Tez No: 824294
  2. Yazar: ESRA NUR BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLİN YALÇIN SARIBEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Üsküdar Üniversitesi
  10. Enstitü: Bağımlılık ve Adli Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ceza Adaleti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Devletlerin, kurdukları hukuk düzenini sürdürebildiği ve toplumdaki bireylerin güvenliğini sağlayabildiği takdirde hukuk devleti olarak nitelendirilebilecekleri ve bu nedenle bu amaca yönelik çaba sarf ettikleri kabul edilmektedir. İnsanlığın varoluşu ile süregelen“suç”kavramını ilk tanımlama çabası, toplumsal hayatın getirdiği ve bireylerin birbirlerine olan bağımlılık ilişkilerinden doğan ikilemlere dayandırılmıştır. Suça ilişkin önleme metotları geliştirmek ve bu metotları hayata geçirmek otoritelerin en önemli sorumluluklarından birisidir. Ceza adalet sistemlerinin işleyişinde düzenin korunması ve bu sistemin gerektirdiklerinin ilgili birimlerce yerine getirilmesi, suç önlemenin önemini kuvvetlendirmektedir. Etkili ve güncel olmayan yöntemler ile suçu önleme, devletlerin suça ilişkin daha büyük krizlerin ve intizamsızlığın içerisine girmesine yol açabilecektir. Suç önlemede esas alınan bazı teoriler, farklı ülkeler tarafından kendi suç önleme modellerine uyarlanarak kullanılmış ve günümüzde hala bireylerin güvenliğini inşa etmek konusunda otoritelerin halihazırda geliştirilen stratejilerden etkilendikleri görülmektedir. Birleşik Arap Emirlikleri'nin yedi emirliğinden Dubai ve Abu Dhabi emirlikleri, güvenlik indeksi sıralamalarında dünyada öncü şehirlerdendir. Öyle ki Abu Dhabi, altı kez üst üste“dünyanın en güvenli”şehri seçilmiştir. Bu araştırmanın amacı; Türkiye ve Birleşik Arap Emirlikleri'nde belirli suç tipleri ve güvenlik uygulamaları kapsamında yürütülen başlıca güncel suç önleme stratejilerini değerlendirmek ve bu stratejilerin her iki ülkedeki kullanım biçimlerini incelemektir. Araştırma sonucunda, her iki ülkedeki suç önleme çabalarına yönelik elde edilen bilgilerin karşılaştırılmasıyla, Birleşik Arap Emirlikleri'nde geliştirilen ve belirli suç tipleri ve güvenlik uygulamaları başlıkları altında suç oranlarının azaltılmasında başarılı olduğu düşünülen stratejilerin Türkiye'de de uygulanabilirliği yönünde tartışılmış ve bu kapsamda öneriler oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
It is accepted that states can be qualified as a state of law if they can maintain the legal order they have established and ensure the security of individuals in the society, and therefore they strive for this purpose. The first effort to define the concept of“crime”, which continues with the existence of humanity, was based on the dilemmas brought by social life and arising from the interdependence relations of individuals. Developing and implementing crime prevention methods is one of the most important responsibilities of the authorities. Maintaining order in the functioning of criminal justice systems and fulfilling the requirements of this system by the relevant units strengthen the importance of crime prevention. Preventing crime with ineffective and outdated methods may lead states to get into bigger crises and irregularities regarding crime. Some theories based on crime prevention have been used by different countries by adapting them to their own crime prevention models, and today, it is seen that the authorities are still affected by the strategies already developed in order to build the security of individuals. Dubai and Abu Dhabi emirates of the seven emirates of the United Arab Emirates are among the leading cities in the world in security index rankings. So much so that Abu Dhabi has been selected as the“world's safest city”six times in a row. The purpose of this research; the aim of this study is to evaluate the main current crime prevention strategies carried out within the scope of certain types of crime and security practices in Turkey and the United Arab Emirates and to examine the examine the use of these strategies in the two countries. As a result of the research, by comparing the information obtained on the crime prevention efforts in both countries, the applicability of the strategies developed in the United Arab Emirates and thought to be successful in reducing crime rates under the headings of certain types of crime and security practices were discussed in Turkey, and suggestions were made in this context.