An adaptive kanban control mechanism sensitive to changes in inventory
Envanterdeki değişimlere karşı dinamik güncellenen kanban tipi üretim kontrol mekanizması
- Tez No: 365630
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BARIŞ SELÇUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Literaturde birCok alternatif uretim kontrol mekanizması yer almaktadır. Bunların bir cogu teoride yeterlidir fakat gercek bir uretim ortamına uygulanabilir degildir. Gercek bir uretim ortamının iki onemli problemi belirsiz talep ve dengesiz uretim zamanlarıdır. Bu iki parametre uretim sisteminin toplam maliyetinde artısa yol acan yarı mamul ve son urun envanter seviyelerini etkiler. Bu nedenle calısmamIZda kanban kontrollu tam zamanında uretim mekanizmasından yararlandık ve bu konsepti gercek bir uretim ortamına adapte etmek uzerinde calıstık. Onerilen sistemin adı uyarlanabilir kanban sistemleridir. Uyarlanabilir kanban sistemleri gelistirmekteki amacımızın literaturde mevcut olan calısmalardan farkı guncelleme sıklıgı konseptini kapsıyor olmasıdır. Sistemdeki kanban kartları sayısı sistemdeki envanter durumuna gore guncellenir. Yeni uyarlanabilir kanban kontrol sistemi iki sekilde incelenmistir. Ilkinde sistemin birim zamandaki uretim suresi parametresi sabittir. Ikincisinde ise birim zamandaki uretim suresi parametresi sistemde bulunan yarı mamul envanter seviyesine gore degismektedir. Sistemimiz Markov zinciri ile modellenmis ve cozulmustur. Sayısal sonuclarımız acık bir sekilde gosterilmistir. Son olarak uyarlanabilir kanban sistemi yaklasımımızın belirli sartlar altında geleneksel kanbansistemleri yaklasımına ustun oldugu acıkca gosterilmistir.
Özet (Çeviri)
There are a number of alternative production control approaches in literature. Most of them are adequate in theory but they are not applicable for a real life manufacturing environment. Uncertain demand and unbalanced production times are two important problems in a manufacturing environment. These two parameters affects the work-in-process and finished goods inventory level of the manufacturing system which leads to an increase in the total cost of manufacturing system. Therefore we utilized from a kanban operated Just-in-Time system and tried to adapt this concept into real life problems. We called our proposed system as an adaptive kanban control system. Our approach to developing an adaptive kanban system is different from the available techniques in the literature such that we explicitly incorporate the concept of update frequency. The number of kanban cards are updated (increased / decreased) according to the inventory status of the system. The new adaptive kanban control system is examined in two types. One of them includes a constant production time parameter. At the other one includes the production time parameter varies according to the work-in-process inventory status of the system. Our systems are modeled by continuous-time Markov chain and solved obviously. We specify our numerical results explicitly. Eventually, it is shown that our adaptive kanban system is superior to the traditional static kanban system under a prescribed set of conditions.