Bölgesel dengesizlikleri giderici maliye politikaları ve Türkiye uygulamaları
  1. Tez No: 36564
  2. Yazar: MEHMET ŞAHİN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. FAZIL TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 1994
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 171
Özet
ÖZET Bölgesel dengesizlikler piyasa süreci içinde kendiliğinden oluşmaktadır. Bunların giderilmesi görevi kamu sektörüne düşmektedir. Bu amaçla kullanılabilecek en etkili araç maliye politikasıdır. Ülkemizde de mevcut bölgesel dengesizlikleri gidermek amacıyla çeşitli maliye politikaları uygulanmıştır. Fakat bunların yeterli ve başarılı olduğunu söylemek güçtür. Ülkemizin doğusu ile batısı arasındaki bölgesel dengesizlikler günümüzde de bütün şiddeti ile kendisini hissettirmektedir. Bu dengesizliklerin giderilmesi amacı doğrultusunda uygulanan politikalar yeniden gözden geçirilmeli ve daha etkili yöntemler geliştirilmelidir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Regional disparities occurs spontaneously within the market process. It is duty of public sector to prevent them. The most effective vehicle to be used for this purpose will be financial policy. In our country, to prevet these regional dispan'ties on hand, various financial policies have been applied. But it is difficult to claim that those policies have been, adequate and successful. Regional disparities between the west and east of Turkey are still felt intensely. The policies that have been applied through the purpose of prevention these disparities must be reviewed and more effective methods must be developed.