Turizmin bölgesel ekonomik etkileri ve Kemer örneği
Regional economic impacts of tourism and case study: Kemer
  1. Tez No: 73732
  2. Yazar: ARZU KILIÇLAR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. KURBAN ÜNLÜÖNEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
Turizmin bölgesel ekonomik etkilerine yönelik olarak yapılan bu çalışmanın ilk bölümünde büyüme ve kalkınma, bölgelerarası ekonomik dengesizlikler ve sebepleri, bu dengesizlikleri giderici çözüm yolları ile ilgili bilgiler verilmiştir. Çalışmanın ikinci bölümünde, turizmin ülke ekonomilerine etkileri (dış ödemeler dengesine, milli gelire, iç fiyatlara, devlet gelir ve harcamalarına, istihdama, diğer ekonomik sektörlere, alt ve üst yapıya, bölgelerarası dengeli kalkınmaya) olumlu ve olumsuz yönleriyle ortaya konmuştur. Bu bölümde ayrıca turizmin bölgesel ekonomik etkileri (katma değer, çarpan, enflasyonist etkisi, istihdam etkisi, bölgelerarası dengesizlikleri giderici etkisi) hakkında bilgi verilerek bu etkilerin hesaplanması ile ilgili modeller hakkında bilgi verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise Kemer'in turistik arz kaynakları ve Güney Antalya Turizm Gelişim Projesi hakkında bilgi verilmiş ve bahsi geçen ekonomik etkiler Kemer için tahmini olarak hesaplanmaya çalışılmıştır. Bu çalışmadan elde edilen en önemli sonuçlar turizmin bölgesel istihdam etkisi ile işsizliği azaltması, uygun alt yapı oluşturulması şartı ile azgelişmiş bölgelerin ekonomik faaliyetlerini canlandırarak bölgelerarası dengesizlikleri minimize etmesi, çarpan mekanizmasıyla bölgede ilk elde edilen gelirden daha büyük ekonomik faaliyete sebep olması ve katma değer oranlarının diğer sektörlere göre daha yüksek olmasıdır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study is to examine the regional economic effects of tourism. In the first chapter of this study, a number of consepts were discussed. This are growth and development, regional economic imbalances and its reasons, and solutions to mitigate this imbalances. In the second chapter, the economic effect of tourism on the country, economies were discussed with positive and negative sides. In this context, considered areas are balance of payment, gross national product, domestic prices, government revenues and spending, employment, outer economic sectors, infrastructure and superstructure, interregional balanced development. Moreover in this chapter, regional economic effects of tourism were discussed and some models that are related to the calculations of this effects were given. In this context, considered related to the regional effect of tourism are value added, multiplier, inflation, employment and regional imbalances. In the last part of this study, Kemer as a case study area and South Antalya Tourism Development Project were introduced. The economic effects of tourism in Kemer were analyzed. The main conclusions of this study are; First, the positive effects of tourism on regional employment providing tourism development reduces the number of unemployed people by creating new job opportunities. Second, tourism development minimize imbalances between regions by generating new economic activities in the less developed regions, if the appropriate infrastructure was built. Third, multiplier effect of tourism results more economic activities than initial income would create itself and the value added ratio of its is higher than the other sectors'.