Hızlı otobüs taşımacılığının başarı ölçütlerinin incelenmesi ve İstanbul özelinde değerlendirilmesi
Seeking achievement criterias of the bus rapid transportation and evaluating in Istanbul area
- Tez No: 365645
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 76
Özet
Dünyada olduğu gibi ülkemizde de metrobüs sistemlerinin önemi anlaşılmakta ve lastik tekerlekli metro diye adlandırılan bu sistem gün geçtikte özellikle de büyük şehirlerde yaygınlaşmaktadır. Raylı sistem konforunda olması artı olarak altyapı ve kuruluş maliyetlerinin düşük olması sebebiyle öncelik tercih sebebidir. İşletmeye geçme süresinin kısa olması nedeniyle özellikle de daha iyi bir çözüm olan raylı sistem gibi kurulumu uzun yıllar gerektiren ulaşım türünün önüne geçmektedir. Trafikten ayrılmış yüksek doluluklu araç yolları sayesinde büyük ülkelerde sürücülerin tek başına araç kullanımının önüne geçilmeye çalışılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, not only in Turkey also around the world, the importance of the metrobus which is named tramway on wheel has been realized. Therefore, these trucks are common in the world especially in crowded cities. It is primacy accepted due to the same comfortability for the less investment. It needs less time to establish the system. Besides, the seperated ways which the high occupancy vehicles use, is to reduce the traffic jam. Consequently, if we compare the investments of the establishment of the railway and metrobus system, we can clearly see the differences.