Eyüp Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi üst ve orta düzey yöneticilerinin yönetimde kullandıkları hakim güç tipi tespiti
Determination of predominant power type used by senior and middle level executives of Eyup Municipality and Kadikoy Municipality
- Tez No: 365646
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KURTULUŞ AYDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu araştırmanın ana amacı şu an da dahil uzun bir dönem iki farklı politik ekolün yönetiminde bulunan Eyüp Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi?nde üst ve orta düzey yöneticilerin yönetim sürecinde tercih ettikleri güç tiplerine yönelik olarak kendi bakış açıları üzerinden hakim güç tipi tercihlerinin belirlenmesidir. Yaptığımız çalışma da ikincil olarak; güç tipi tercihleri ile siyasal-kültürel alt yapının ve cinsiyet durumu vb demografik veriler ile bağlantılarının olup olmadığı tespit edilmeye çalışılmıştır. Araştırma tarama metoduyla yapılmış olup , araştırmanın çalışma evreni Eyüp Belediyesi ve Kadıköy Belediyesi Başkan Yardımcıları , Birim Müdürleri , Müdür Yardımcılarıdır. Araştırma da iki adet anket kullanılmıştır. Birinci anket ?Demografik Veriler ? başlığında olup ankete katılanların demografik verileri ile politik ve kültürel alt yapısını tespit amaçlı, açık uçlu bir ankettir. İkinci anket ?Güç Tipi Tespiti Envanteri? dir. Bu anket ile üst ve orta düzey yöneticilerin yönetim de kullandıkları hakim güç tipi tespit edilmeye çalışılmıştır. Güç tipi çeşitleri için yönetim bilimi yazıtlarında kullanılan altı güç çeşidi esas kabul edilmiştirr. Araştırma sonucunda elde edilen veriler SPSS 21 ile analiz edilmiş olup, spss çalışması ile elde edilen frekans tabloları yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
The main purpose of this research; currently and for a long period of time, the management of two different political provinces, Eyüp Municipality and the Municipality of Kadıköy have senior and middle level managers in the management process for the preferred types of power-type preferences and will determine the dominant power over their own perspectives. Our work in the secondary, power-type preferences, gender, status, and political-cultural infrastructure, and tried to determine whether connections with demographic data. The research is made up of a browsing method, the research study is the Vice Eyüp Municipality and the Municipality of Kadıköy, Unit Managers and Vice Presidents. Two questionnaires were used in the research. The first survey titled“Demographic Data”is an open ended survey for those who took part; to determine their demographic data, political and cultural foundation. The second survey was“Power Type Detection Inventory”, this questionnaire was used by the upper and middle management executives, to try and determine the dominating type of force. There are six varieties of power which were used by management for the types of force. As a result of research data obtained was analyzed by SPSS 21 and obtained by SPSS operation frequency tables are interpreted.