AB yerel özerklik şartnamesi bağlamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi katılımcılık modeli
Specification model of local self-government in the context of eu participation in Diyarbakir Metropolitan Municipality
- Tez No: 365648
- Danışmanlar: PROF. DR. HATİCE KURTULUŞ AYDAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
Ülkemizde katılım kavramı 70?li yıllarla birlikte daha çok tartışılmaya başlanmıştır. Özellikle 90?lı yıllarla birlikte bu kavramın hem özel sektörde, hem sivil toplum örgütlerinde hem de kamuda tartışılmaktan öteye popüler hale gelmiştir. Farklı siyasal kimliklere sahip politik hareketlerin tümünün programında yer alan bu kavram öne çıkmaya başlamıştır. Özel sektör tarafından endüstriyel demokrasi gibi kavramlar kullanılsa da katılım kavramının daha çok verimlilik, performans artırma, değişen çevre koşullarına uygun dönüşümleri yapma çerçevesinde ele alındığı görülmektedir. Sivil toplum örgütlerinin hem gelişmelerini sağlayan ideolojik arka plan kavramlardan dolayı hem de üretim güçlerini, etkinliklerini geliştirmek için katılım kavramına ayrı bir önem verdikleri görülmektedir. Son yıllarda yapılan demokratikleşme, temsili demokrasiden doğrudan demokrasiye, katılımcı demokrasiye geçiş tartışmaları, devletlerin yaşadıkları meşruiyet krizi, küreselleşmenin yarattığı yeni dinamikler katılım kavramını kent yönetimleri bağlamında da daha popüler hale getirmiştir. Bu çalışma ile Avrupa Birliği Yerel Özerklik şartnamesi bağlamında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi için bir katılımcılık modeli geliştirilmeye çalışılmıştır. Çalışmada öncelikle yerel özerklik tartışmalarından ve AB Yerel Özerklik Şartı?ndan bahsedilmiş, ardından, yerel yönetimler ve demokratik katılım olgusu incelenmiş ve son olarak da Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi?nin katılımcı belediyecilik uygulamaları ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The concept of participation in our country, together with the years of the 70s was more to discuss. Along the years, especially in the 90s, both in the private sector of this concept and the NGO's as well as the public sector has become popular beyond . All political movements have different political identities in this concept has started to stand out. Although concepts such as industrial democracy by the private sector participation in improving productivity, performance, more the concept of changing environmental conditions are discussed in the framework of making conversions. Non-governmental organizations, both because of the ideological background that provides concepts and developments in production to improve their strength, their importance to the concept of participation in activities. In recent years, arguing that direct democracy, democratization, representation of the participating States of their legitimacy crisis, transition to democracy, in the context of globalization, the concept of city authorities in the new dynamics of participation also has become more popular. This work in the context of the local Autonomy of the European Union with the specifications to be developed with the participation of a model for Diyarbakır metropolitan municipality. The study is primarily local autonomy from the Local Autonomy Of the EU and the discussions mentioned a case of local governments and democratic participation, then, and finally, the participants discussed Diyarbakır metropolitan municipality municipality applications.