AB ve Türkiye'de kültürel çeşitlilik ve yerel yönetimler
Cultural diversity and local goverments in the EU and Turkey
- Tez No: 350696
- Danışmanlar: PROF. DR. SACİT HADİ AKDEDE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Maliye, Public Administration, Finance
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Çalışmamızda“AB ve Türkiye'de Kültürel Çeşitlilik ve Yerel Yönetimler”üzerine kültürel çeşitlilik, idari ve mali yönden AB ve Türkiye'de ki yerel yönetimlerde yerel özerklik ve yerel yönetim yapıları incelenmiştir. AB ülkelerinde ve Türkiye'de ki farklı etnik çeşitliliğin, dinsel ve dilsel çeşitliliğin yerel yönetimlere ve yerelleşmeye bakan tarafları ülkeler için önemli konular arasındadır. Genel olarak yerel yönetimler ve kültürel çeşitlilik konusu ele alınmıştır. Teoride yerel yönetimler bölümünde yerel yönetimlerde özerklik, mali özerklik, desantralizasyon, yerindenlik, subsidiarite ve yerel özerklik şartları gibi kavramlar açıklanmıştır. Yerel yönetimlere neden ihtiyaç duyulduğu, yerel yönetimlerin bölge ve yerel yapıları, gelirleri, harcamaları ve kültürel çeşitlilik durumları yerelde ki halkın demokratik talepleri doğrultusunda istatistiksel analizlerle irdelenmiştir. ANAHTAR SÖZCÜKLER:Yerel Yönetim, Kültürel Çeşitlilik, Desantralizasyon, Yerindenlik, Yerel Özerklik,Yerel Gelir, Yerel Harcama
Özet (Çeviri)
In our study ''Cultural Diversty and Local Governments in the EU and Turkey''; had been to researched cultural diversity, administrative and financial witch local goverment in the EU and Turkey. The important issues of in the EU and Turkey, different etnich diversity, religious diversity and linguistic diversity, the effects of local governments. In general, local governments issue had been examined. In theory, local governments in the section are explained local government, cultural diversity, decentralization, subsidiarity and local autonomy. Cause local governments is needed is described in terms of local democracy. Statistical analyzes were carried out fort this. KEYWORDS:Local Government, Cultural Diversity, Decentralisation, Subsidiarity, Local Autonomy, Local Income, Local Spending