Avrupa yerel yönetimler özerklik şartı ve 5393 Sayılı Belediye Kanunu
European charter of self local government and Municipal Act of 5393
  1. Tez No: 229225
  2. Yazar: ERKAN BULGAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEHRA ODYAKMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 242
Özet
Ülkemiz son yıllarda hızlı bir toplumsal, ekonomik, siyasal ve kültürel değişim yaşamaktadır. İdarenin de bu değişime ayak uydurması kaçınılmaz bir gerçekliktir. Ülkemizde idare merkezden yönetim ve yerinden yönetim esaslarına göre faaliyet göstermektedir. Bir beldede yaşayan halkın ortak nitelikteki yerel kamu hizmetlerini yerine getiren belediyeler; halka en yakın yönetim birimleridir. Ülkemizde mahalli idareler ve merkezi idare arasında sağlıklı bir ilişki mevcut değildir. Bunun kaynağında hem bilimsel kriterlere ve de toplumsal ihtiyaçlara göre bir görev ve işbölümünün olmayışı hem de belediyelerin idari ve mali yönden merkezi idareye bağımlılık arz etmesi yatmaktadır. Bu durumda yapılması gereken, imzalamış bulunduğumuz Yerel Yönetimler Özerklik Şartı çerçevesinde, yerel yönetimlerimizi ve özellikle de belediyelerimizi AB ülkelerindeki reform ve uygulamalar ışığında toplumsal bir mutabakatla yeniden yapılandırmadır. Bu tezde buna ilişkin öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Our country has been experiencing a rapid social , economic, political and cultural transformation. It is obvious that, the The Public Administration should keep up with this transformation pace. The public administration is in operation either as central or local administration. The municipalities which submit services to local people are the closest administrative body to the citizens. It is a matter of fact that, a balanced and reasonable relations does not exist between the central and local governments. In our opinion, the reason behind this fact is the lack of scientific criteria and social needs in defining and distributing the responsibilities between the local and central administrations, as well as the huge financial and administrative depandibility of local governments to the central government. In that case, the solution is the reorganisation of local governments' status (the municipalities's in particular) according to the EU formats and also to the“Local Governments Autonomy Treaty”, which Turkey is one of the undersigned.A suggestions has been submitted in relation to this subject.