Enerji verimliliği ve tasarruf çalışmaları
Enerji efficiency and saving studies
  1. Tez No: 365657
  2. Yazar: MURAT GÖKOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YILDIZ ARIKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Toplumların kalkınmasında en önemli parametrelerden biri olan enerjinin, temiz, ekonomik, sürekli ve kesintisiz bir sekilde, güvenilir bir arz sistemiyle karsılanması tüm ülkelerin gündeminde olan bir konudur. Gelismekte olan ülkeler arasında yer alan Türkiye?nin enerji tüketimi açısından günümüzdeki durumu dünya ortalamasının üzerindedir. Türkiye?de enerji girdi maliyetlerinin yüksek olusu, var olan enerjinin daha tasarruflu kullanılmasını gerekli kılmakta olup, enerjinin %35?lik bir kısmının tüketildigi sanayi kuruluslarında yapılacak bir enerji optimizasyon çalısmasının, firmaların rekabet gücünü arttıracagı gibi, ülkemizin var olan enerji açıgına da önemli katkılar saglayacağı kesindir. Bu tez çalışmasının konusu, Mercedes Benz Türk A.Ş firmasında enerji verimliliği ve tasarruf çalışmalarıdır. Enerji verimliliği ve tasarruf çalışmalarında esas alınan 2 temel nokta, doğaya daha az emisyon salımı yapılması ve bunun yanında daha verimli çalışan ekipmanlarla daha az giderlere ulaşıp, rekabet ayağında iyileşme sağlamaktır. Yapılan diğer çalışmaların hepsinden farklı olarak, mevcutta yapılan iyileştirmeler ve verimlilik çalışmalarının bir sunumu olarak değil, yeni verimlilik ve tasarruf düşüncelerinin işletmeye alınması şeklinde bir çalışma gerçekleştirilmiştir. Alt başlıklar halinde, iyileştirme potansiyeli bulunan konular hakkında alternatif fikirler ve ürünler araştırılmıştır. Bu ürünlerin tedarikçileri ile görüşülmüş ve uygulamalara başlamadan önce fizibilite çalışmaları gerçekleştirilmiştir. Yine Mercedes Benz Türk firmasında bulunan, öneri sistemi üzerinden bu fikirlerin ve çalışmaların önerileri verilmiştir. Firmanın kısaca tanıtımı ve öneri sisteminin işleyişi hakkında yine özet bilgiler aşağıda verilecektir. Seçilen çalışma konuları ve bunların diğer çalışmalarla arasındaki farklar anlatılıp, çalışmaların neden ve hangi koşullarda yapıldığı anlatılacaktır.
Özet (Çeviri)
Energy is essential for a society to progress. Issue of energy that is supplied clean, economical and in a continuous, dependable way is on the every country's agenda. Turkey which is a developing country, has its energy consumption above the global average. Because of the energy input cost is high, energy that is present should be used economically. An energy optimization operation should be carried out in the industrial enterprises where 35% of all energy is consumed. Thiswouldincreasethecompetingabilities of companiesandwouldlowerourTurkey'senergydeficit. The subject of this thesis study is energy efficiency and saving studies in Mercedes Benz Turk Inc. Two basic points in energy efficiency and saving studies are fewer emission to the environment and making developments in competetion by reaching less expense with equipments which work more efficiently. Apart from the all other studies, a work was carried out not as a presentaion of efficiency studies and improvements done in present, but as taking new improvement and saving thoughts to the business. In sub-headings, alternative ideas and products about topics that have an improvement potential are researched. Negotiations are made with the suppliers of these products and feasibility studies are carried out before implimentations. Again via offer system in Mercedes Benz Turk, these ideas and studies are offered. Short summary about firm?s brief presentation and process of offer system again will be given below. Chosen study topics and differences between these studies and the others are shown, and in which situations and why the studies are done will be explained.