Kent içi raylı sistem ulaşımında makinist eğitimi için bir simülatör tasarımı
A simulator design urban rail system for machinist training
- Tez No: 365672
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET AKBAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Teknik Eğitim, Ulaşım, Electrical and Electronics Engineering, Technical Education, Transportation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Kent içi ulaşım sistemlerinden en etkin, en verimli olanı demiryolu ulaşımı yani raylı sistemdir. Raylı sistemleri kullanan makinistlerin eğitimi uzun, zahmetli ve yoğun uygulamalar gerektiren bir süreçtir. Bu süreçte verilen eğitim, geleneksel eğitim metotları ile yapıldığında süreç daha da zorlaşmaktadır. Bu nedenle makinist eğitimleri için simülatörlerin kullanıldığı düzeneklerden yararlanılmalıdır. Bilgisayar ve yazılım teknolojisinin gelişimi ile birlikte araştırma, eğlence, vb. gibi birçok alanlarda simülatör kullanımı yaygınlaşmıştır. Simülatörün makinist eğitimlerinde de kullanılması ile eğitimin kalitesi artmaktadır. Özellikle pratik eğitimleri daha güvenli hale getirmektedir. Bu çalışmada, makinist eğitimlerinde kullanılmak üzere M1A Aksaray-Havalimanı ve M1B Aksaray-Kirazlı Hafif Metro Hatlarında kullanılan aracın simülatörü tasarlanmıştır. Tasarım, Autodesk 3D'S Max ve Quest3D programları ile yapılmıştır. Yapılan tasarımda makinist eğitiminde aracın üzerinde müdahale edilmesi gereken konuların bir çoğu sanal bir ortamda gerçeklenebilmektedir. Makinist yalnızca operatör panelinde değil sahada yani kabin dışında da birtakım denetimler yapmaktadır. Simülasyon sürecinde gerçekleşen çözünürlük değerleri en hareketli durumda dahi saniyede 35'ten aşağı düşmemektedir. Bu da tasarlanan benzer simülatörlere göre tasarlanan simülatörün performansının daha iyi olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Rail transportation system is the most efficient of the urban transportation systems. Training the machinists in rail systems use a long, laborious process requiring intensive applications.The training process is made more difficult with traditional training methods. Therefore, the embodiments usees simulators for machinist training wherever possible. With the development of computer and software technology, research, entertainment, and so on. widespread in many areas, such as the use of the simulator. Using the simulators increases the quality of education and training. However, from time to time there might be some health problems make it even more secure, especially practical training. In this study, a simulator design has been completed for machinist training the M1A Aksaray-Airport and M1B Aksaray-Kirazlı Light Rail Line trains. Design has been made by using the Autodesk 3D'S Max and Quest3D programs. The design machinist education, many of the issues that need to intervene on the vehicle is carried out in a virtual environment. Machinist had not only on the operator panel controls that operate outside the cabin. Even if the motion is in the process of simulation of actual resolution values does not fall down to 35 resolution. This is similar to the simulators are designed according to the intended performance of the simulator is better than the show.