Kentsel planlamada elektrikli otomobiller ve şarj istasyonlarının istanbul ölçeğinde değerlendirilmesi
Electric cars and charging stations i̇n i̇stanbul; at assesment from urban planning point of view
- Tez No: 365677
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. PELİN ALPKÖKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Zamanın değerinin arttığı, mesafelerin aşılmasının daha önemli olduğu günümüzde otomobiller yaşantımızın vazgeçilmezlerinden olmaktadır. İnsanlar, ihtiyaçlarını karşılayabilmek ve zamanını daha etkin kullanmak için en pratik ve ekonomik yol olarak otomobili kullanmayı tercih etmektedir. Ülkemizde ve bütün dünyada sürdürülebilir yaşam adına çeşitli adımlar atılmaktadır. Isınma, güç üretimi ve diğer ihtiyaçların karşılanmasında olduğu gibi ulaşımda da büyük oranda petrol türevli yakıtların kullanımının çevreye büyük zararlar verdiği bilinmektedir. Bu zararı en aza indirgemek sürdürülebilir teknoloji ve sürdürülebilir kentleşme ile mümkün olacaktır. Sınırlı rezervlere sahip petrol ve doğalgaz gibi yakıtların kaynaklarının tükenme noktasına yaklaşması ve buna bağlı olarak maliyetlerinin artması kuşkusuz insanları hatta devletleri endişelendirmektedir. Böylece temiz ve yaygın bir enerji kaynağı olan elektrik enerjisinin otomobillerde kullanılmasının gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu çalışma elektrikli araçlar hakkında bir literatür araştırması niteliğindedir. Elektrikli araçların kullanımı, şarj istasyonlarının yerini belirlemedeki kriterler ve kamunun elektrikli araçlar konusuna nasıl yaklaşması gerektiğini açıklayan literatürel bir kaynak olacağı arzu edilmektedir. Birinci ve ikinci bölümde elektrikli araçların dünyadaki kullanımı, üçüncü ve dördüncü bölümde elektrikli otomobil teknolojisi ve kronolojisi, beşinci bölümde maliyet analizi ve çevreye etkisi, altıncı bölümde ise İstanbul ölçeğinde elektrikli araç kullanımını etkileyen şarj istasyonları lokasyonu, son bölümde ise bu çalışmadaki sonuçlar ve öneriler bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Increase in the value of time, distances exceeding our lives are more important than cars, nowadays is indispensable. People, time and more effectively meet the needs of the most practical and economical way to use prefer to use the car. On behalf of our country and all over the world are taking steps to sustainable living. Heating, power generation and transportation, as well as meeting other needs to a great extent the use of petroleum-derived fuels are known to have extensive damage to the environment. This is to minimize the damage will be possible with sustainable technology, and sustainable urbanization. Fuels, such as oil and natural gas reserves, with limited resources, increased costs and, accordingly, no doubt approaching the point of exhaustion and even states people concerned. So clean and the necessity of the use of cars, electrical energy, which is a common source of energy has emerged. This study is a literature review about electric vehicles. The use of electric vehicles, electric vehicles, charging stations and the public on how the criteria for determining the location of the approach is the desire to be a resource that describes the literaturel. The use of the first and second chapter in the world of electric vehicles, electric vehicle technology and the chronology of the third and fourth chapter, section, cost analysis and environmental impact of the fifth, the sixth chapter affect the use of electric vehicle charging stations in the scale of the location of Istanbul, in the last part of this study, conclusions and recommendations.