Orta ölçekli yerleşmelerde değişim dinamikleri: Hendek İlçesi Kemaliye Mahallesi örneği
The dynamics of change in medium-sized settlements: the example of Kemaliye Neighbourhood of Hendek District
  1. Tez No: 365676
  2. Yazar: ÖMER SALİH ALTUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRMA TURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Şehircilik ve Bölge Planlama, Urban and Regional Planning
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
İnsanların bir arada yaşamaya başlamasıyla ortaya çıkan yerleşik alanların, bir başka deyimle büyüklüklerine göre köylerin kasabaların, şehirlerin, metropollerin zamanla gelişimi ve değişimi görülmektedir. XIX. yüzyılda Sanayi Devrimi aynı zamanlarda şehirlerde de devrim yaratmış ve artık toplumlar tarımdan uzaklaşmış seri üretim gerçekleştiren fabrikaların kurulmasıyla birlikte kırsal alandan kentlere doğru göçe yönelmişlerdir. Bu yoğun göç dalgasının başlıca nedenleri kentlerin sunduğu iş olanakları olarak özetlenebilir. İlk bölümde genel olarak araştırmanın yapılma amacı, ulaşmaya çalıştığı hedef, araştırmanın kapsamı ve yöntemi üzerinde durularak örnek alan olarak seçilen Hendek ilçesi Kemaliye mahallesi örneğinin neden ele alındığı açıklanmaktadır. İkinci bölümde kent ve kentleşme olgusu açıklanarak kentleşme ihtiyacının bunun sonucunda oluşan kentlileşme irdelenmektedir. Kentleşme ve kent kriterleri dünya genelinde incelenerek Türkiye?de kentleşme özeline indirgenmiştir, kentleşmeyi etkileyen faktörler ve kentleşme aşamalarındaki sorunlar ele alınmaktadır. Yerleşmeler ve kademelenmesi başlığı altında yerleşmenin tanımı yapılarak yerleşmelerin kademelenmesi olgusu üzerinde durulmuştur. Üçüncü bölümde yerleşme kademelerinden biri olan Orta Ölçekli Yerleşmeler başlığı altında tanımı yapılmış, orta ölçekli yerleşmelerin kriterlerinin neler olduğu üzerinde durulmuş ve orta ölçekli yerleşmelerde değişim dinamiklerinin ihtiyaç, neden ve sonuç başlıkları altında incelenmektedir. Dördüncü bölümde Orta Ölçekli Yerleşmelerde Değişim Sürecine Hendek İlçesi Kemaliye Mahallesi örneği üzerinden bir bakış başlığı altında Hendek ilçesi konumu, sosyo-ekonomik yapısı ve planlama süreci başlıkları altında genel olarak tanımlanmıştır. Daha sonra Kemaliye Mahallesi hendek ilçesine göre konumu tanımlanarak ilçenin gelişimine göre mahallenin durumu ve gelişime karşı tutumu incelenerek değişim süreci analiz edilmektedir. Son ve sonuç bölümünde Kemaliye mahallesinin değişim ve gelişim adı altında üzerinde meydana gelecek değişimler ve bu değişimlerin mahalle halkı üzerindeki etkisi, mahallenin dokusunun değişimi, değişimin olumlu ve olumsuz tarafları üzerinde durulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Built in emerging areas of people began to live together, in other words, according to the size of the towns of villages, cities, metropolises, development and change over time is observed. In 19th century, the Industrial Revolution created a revolution at the same times in the cities and societies no longer estranged from agriculture, with the establishment of factories performing serial production they tended to migrate from rural areas to cities. The main reasons for this intense wave of immigration, can be summarized as job opportunities offered by cities. In the first section, generally the aim of this research, trying to reach the target, why discussed Kemaliye neighbourhood of Hendek district selected as sample area with emphasis on the scope and method of research is explained In the second section, through explaining the urban and the phenomenon of urbanization, being urbanized as a result of the need of urbanization is scrutinized. The criterias of urbanization and urban are reduced to the specifics of urbanization in Turkey by examining throughout the world. Factors affecting the urbanization and the problems of the stages of urbanization are handled.By defining the setllement under the title of settlements and the grading of settlements, the case of the grading of the settlements is emphasized. In the third section,under the title of definition of Medium Sized Settlements which is one of the stages of settlements is made, what are the criterias of the medium sized settlements is emphasized,and the dynamics of change in medium sized settlements are examined under the titles of need,cause and effect. In the fourth section,the process of change in medium sized settlements under the title of a view over an example of Kemaliye Neighbourhood of Hendek District is defined in general under the titles of Hendek District's location, socio-economic structure and planning process. Subsequently, by defining the location of Kemaliye Neighbouthood according to Hendek District,by examining status of the neighbourhood and its attitude toward development depending on the development of district,the process of change is analyzed. In the last and conclusion section,under the name of change and development of Kemaliye neighbourhood, changes that will occur on the neighbourhood and the impacts of these changes on the people of the neighbourhood, the change of neighbourhood?s tissue,the positive and negative sides of the change are emphasized.