Tedarik zincirinde taşıma birimlerinin RFID ile izlenmesi
RFID tracking for shipping units in supply chains
- Tez No: 365712
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, İşletme, Industrial and Industrial Engineering, Business Administration
- Yıl: 2014
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüz organizasyonlarının tedarik zincirindeki lojistik işlemleri önceki dönemlere oranla daha fazla önem taşımaktadır. Lojistik faaliyetlerde yoğun olarak bilgi işlem teknolojilerinden yararlanmaktadır. Tedarik zincirindeki genel kavramlar, lojistik ve sevkiyat lojistiği konularında genel kavramlar ve tedarik zincirinde kullanılmakta olan bilgi teknolojileri incelenmiştir. Bilgi teknolojilerinden RFID teknolojisi hakkında bilgiler, bu teknolojinin tedarik zincirindeki kullanım yöntem ve örnekleri açıklanmıştır Dördüncü bölümde bir perakende firmasının dağıtım merkezi incelenerek sevkiyat süreçlerinde taşıma birimlerinin RFID etiketler kullanılması önerisi getirilerek süreç incelenmiştir. Önerilen durum ile mevcut durum karşılaştırılmıştır. Beşinci ve son bölümde, sevkiyat sürecinde RFID etiketlemenin/etiketin sevkiyat sürecindeki etkileri değerlendirilmiştir. Böyle bir teknoloji değişikliğinin firma için ortaya çıkaracağı sonuçlar irdelenmiş ve genel değerlendirme yapılmıştır
Özet (Çeviri)
Today organizations' logistical operations in supply chains have more importance compared to past periods. Information Technologies are being intensely used in logistical activities. General concepts in Supply Chain, common concepts in logistics and transportation logistics and information technologies being employed in supply chain were examined. Information about RFID, one of the information technologies, also methods and examples of usage of this technology in supply chains were explained. In the fourth chapter, by way of examination of the distribution center of a retail company, a proposal to use RFID labelling on the shipping units in the shipping processes was made, and the process was examined. The proposed state was compared with the existing state. In the fifth and last chapter, the effects of RFID labeling on the shipment process were evaluated. The possible results of such a technology switch for the company were investigated, and a general evaluation was made.